Co z tą wiosną? Sprawdziliśmy jaka będzie pogoda

wtorek, 20 marca 2018 r., 18:37
fot. DS

Padający śnieg i wciąż niska temperatura, nie napawają optymizmem na dzień przed pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Zapytaliśmy Edmunda Ulenberga ze Stacji Limnologicznej w Borucinie, jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach.

Kilka minut po godzinie 17. rozpoczęła się astronomiczna wiosna. W środę, 21 marca rozpocznie się kalendarzowa. Jednak symptomów nadchodzącego ocieplenia jak dotąd nie było za wiele.

- Zbiorniki wodne są skute lodem, ziemia jest zamarznięta, dzisiaj nawet padał śnieg. Jednak na pewno pozytywnie nastraja nas słońce. Jest go coraz więcej i coraz mocniej grzeje - opowiada Edmund Ulenberg ze Stacji Limnologicznej w Borucinie.

To właśnie słońce jest wyznacznikiem zbliżającej się wiosny, bo na gwałtowne ocieplenie nie mamy co liczyć.

- Na pewno ta wiosna jest blisko, ale na nasze tereny wchodzić będzie bardzo powoli. Nie spodziewamy się gwałtownego ocieplenia. Jedyne na co możemy teraz liczyć, to słoneczny weekend. Co prawda nocą temperatura spadać będzie do zera, a nawet nieco poniżej, ale w ciągu dnia będzie dosyć przyjemnie - dodaje Edmund Ulenberg.

Taka marcowa aura nie jest żadnym zaskoczeniem, a nawet taka powinna być. Jak wynika z danych Stacji Limnologicznej w Borucinie, w 2013 roku w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, na Kaszubach był trzynastostopniowy mróz. Zaledwie rok później, w 2014 roku, stacja odnotowała temperaturę 19 stopni. Tegoroczny marzec jest raczej tradycyjny.

- Jak mówi powiedzenie, w marcu jak w garncu. Troszeczkę wody, śniegu, słońca oraz niskich i wyższych temperatur. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas małe opady śniegu, najprawdopodobniej w czwartek. Weekend z kolei będzie bardzo słoneczny, ale temperatura nie przekroczy ośmiu stopni Celsjusza.

Prognozy długoterminowe nie zawsze się sprawdzają, ale nadchodzące święta również nie będą najcieplejsze. Możemy być jednak pewni, że tym razem będziemy mieć Wielkanoc, a nie Boże Narodzenie.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.