Kościerzyna. Pozbądź się elektrośmieci i pomóż Ekoborówkom wygrać konkurs

czwartek, 15 marca 2018 r., 12:44
fot. archiwum

Będzie można pozbyć się zużytych pralek, lodówek, telewizorów oraz innych urządzeń zasilanych za pomocą prądu z gniazdka lub baterii. Zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego zorganizowana zostanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie. Akcja odbędzie się już w najbliższą sobotę, tj. 17 marca.

Zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego organizują Ekoborówki, a więc uczennice klasy II gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 6 w Kościerzynie (ul. M. Skłodowskiej-Curie 19). Zespół bierze udział w X Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska "Dobre rady na elektroodpady - oddaj mnie w dobre ręce - 2018" organizowanym przez AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Przedsięwzięcie organizowane jest po to, aby propagować postawy proekologiczne, a także zwiększyć świadomość mieszkańców z zakresu negatywnego wpływu elektrośmieci na środowisko.

- Elektroodpady zawierają groźne dla człowieka i zwierząt substancje, które przedostają się do środowiska, a następnie do organizmów żywych. Najbardziej niebezpieczne to kadm, rtęć, freon, azbest. Mogą powodować m.in.: wady wzroku i mowy, nadciśnienie, nowotwory, uszkodzenia wątroby - wymieniają Ekoborówki, dodając, że szkodliwe dla zdrowia i środowiska są także zużyte baterie.

- Jeśli baterie trafią na dzikie wysypisko lub składowisko odpadów komunalnych, korodując uwalniają wiele toksycznych metali ciężkich (kadm, ołów, rtęć, nikiel, lit), kwasów i zasad, które z łatwością przenikają do ziemi i wód gruntowych - podkreślają.

Dzięki Ekoborówkom mieszkańcy Kościerzyny mogą za darmo pozbyć się zużytych pralek, lodówek, telefonów bądź telewizorów. Zbiórka elektrośmieci odbywać się będzie w godz. od 8 do 16 w Szkole Podstawowej nr 6, ul. M. Skłodowskiej- Curie 19 w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.