Strażacy z Wiela podsumowali 2017 rok

środa, 14 marca 2018 r., 09:49
fot. nadesłane/Łukasz Datta

Trwa kampania sprawozdawcza w jednostkach OSP. W ostatnim czasie, aby podsumować działalność w 2017 roku spotkali się między innymi strażacy OSP Wiele. Ubiegły rok był dla nich bardzo owocny pod względem pozyskanego wyposażenia, między innymi wymieniono wysłużonego magirusa na nowszego mercedesa.

Wśród obecnych na zebraniu gości byli: Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz, wójt gminy Roman Brunke, który zarazem pełni funkcję Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP, Komendant Gminny OSP Dh Krzysztof Datta, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego Józef Modrzejewski, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz Michał Jaworski, dyrektor zakładu Sylva z Wiela Roman Gowin oraz Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wiela, Karsina i Okolic Andrzej Knitter. Obecny był także proboszcz wielewskiej parafii ks. Jan Flisikowski, który jest członkiem OSP Wiele i w jej szeregach pełni funkcję kapelana.

Zarząd OSP przedstawił sprawozdanie z działalności za ubiegły rok. Warto nadmienić, że OSP w Wielu w 2017 roku uczestniczyła w 46 zdarzeniach, co wraz z OSP Grabowo i Trzebuń stawia ją na pierwszym miejscu pod tym względem spośród jednostek nienależących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Niewątpliwie najtrudniejsze dla strażaków były działania ratownicze po sierpniowej nawałnicy. Ofiarna pomoc strażaków z Wiela i całej gminy umożliwiła szybkie przywrócenie drożności dróg oraz zabezpieczenie budynków poddanych zniszczeniom.

Ubiegły rok był bardzo owocny pod względem pozyskanego wyposażenia. Dzięki staraniom gminy oraz przy wsparciu zakładu Sylva za kwotę 200 tys. zł udało się zakupić wóz bojowy marki Mercedes, który zastąpił używanego dotąd Magirusa z 1982 roku. Z nowego zakupu strażacy są bardzo zadowoleni, gdyż pojazd jest bardzo funkcjonalny i w doskonałym stanie technicznym. Oprócz wozu strażacy w ubiegłym roku wzbogacili się też o nową pilarkę do drewna (zakupioną przez Nadleśnictwo Kościerzyna), cztery hełmy strażackie oraz dwa stroje do usuwania os i szerszeni. Dzięki funduszom z Komendy Powiatowej PSP udało się wymienić drzwi wejściowe do remizy oraz zakupić mundury bojowe. Na rok bieżący za priorytetową sprawę strażacy uznali wymianę ubrań bojowych oraz obuwia specjalistycznego.

Zebranie było też okazją do wręczenia odznaczeń "Za zasługi dla pożarnictwa". Złoty medal otrzymał dh Tomasz Leszczyński, a srebrny dh Andrzej Miloch. Komendant Powiatowy PSP wręczył siedmiu druhom zaświadczenia o ukończeniu kursu podstawowego, a szesnastu druhów, którzy wstąpili w szeregi jednostki, odebrało legitymacje członkowskie.

nadesłane/Łukasz Datta

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.