Prawie trzykrotny wzrost zachorowań na grypę w powiecie kościerskim

wtorek, 13 marca 2018 r., 11:52
fot. archiwum/MD-Z

Wirus grypy wciąż atakuje. Liczba zachorowań w województwie pomorskim wciąż jest rekordowo wysoka. W dniach od 1 do 7 marca znaczny wzrost zachorowań na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, w tym grypę i choroby grypopodobne odnotowano również w powiecie kościerskim.

Choć w powietrzu czuć już wiosnę, sezon na przeziębienia i grypę trwa w pełni. W tym roku liczba zachorowań jest wyjątkowo wysoka. Województwo pomorskie przoduje w ogólnopolskich czołówkach pod względem liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Znajduje się na drugim miejscu tuż za województwem mazowieckim, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, na pierwszym natomiast pod względem zapadalności.

Na Pomorzu od 1 do 7 marca zarejestrowano 35.452 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. Dla porównania, w tym samym tygodniu w 2017 r. zarejestrowano 26.311 przypadków, 2016 r. - 22.574, 2015 r. - 27.409 przypadków. Znaczny, bo prawie trzykrotny, wzrost zachorowań odnotowano na początku marca również w powiecie kościerskim.

- Otrzymujemy tygodniowe raporty od wszystkich podmiotów leczniczych w powiecie. Dane w nich zawarte obejmują zachorowania na grypę, ale też choroby grypopodobne i przeziębienie. Dotąd poziom zachorowań utrzymywał się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich, jednak w ostatnim tygodniu odnotowaliśmy znaczny wzrost. Wcześniej poziom zachorowań oscylował wokół 500 przypadków, jednak od 1 do 7 marca tych przypadków było już 1300. Wzrost zachorowań jest spory, jednak nie możemy jeszcze mówić o epidemii - informuje Grażyna Greinke, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie.

Grypy nie należy lekceważyć - może nieść z sobą poważne powikłania, prowadzące do zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia. Jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci.

- Gdy pojawią się pierwsze objawy powinniśmy udać się do lekarza i potem pozostać w domu. W czasie choroby najlepiej zrezygnować z pójścia do pracy, szkoły, unikamy środowiska ludzi, żeby po prostu nie zarażać. Ubieramy się cieplej, dbamy też o zdrowe odżywianie, żeby wzmocnić odporność. W okresie choroby nie powinniśmy się również stresować, bo poziom stresu również ma wpływ na chorobę -podkreśla Grażyna Greinke.

Pamiętajmy, że grypą można zarazić się bardzo szybko - drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle bądź poprzez kontakt bezpośredni. Choroba rozwija się w ciągu 18 do 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu, trwa, jeśli nie dojdzie do powikłań około 7 dni. Objawia się wysoką gorączką, bólami mięśni i głowy, złym samopoczuciem, pojawia się m.in. kaszel, ból gardła i duszność. Grypę można pomylić z przeziębieniem, które wywoływane jest wirusami powodującymi stany podgorączkowe (rzadko gorączkę), bóle głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu.

Specjaliści twierdzą, że najlepszą ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową jest szczepienie. Pozwala uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Szczepienie jest szczególnie polecane osobom dorosłym z grup ryzyka, które cierpią na choroby przewlekłe, ale też osobom w starszym wieku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.