Kredyt a pożyczka pozabankowa

czwartek, 15 marca 2018 r., 10:00
fot. nadesłane

Pożyczka pozabankowa, o ile dobrze dobierzesz ofertę, może być doskonałą alternatywą dla kredytu bankowego. Czym konkretnie różnią się te dwa rozwiązania?

Sytuacja zmusiła cię do pożyczenia pieniędzy. Rodzina i znajomi odpadają - nikt z nich nie dysponuje tak dużą kwotą. Twoja zdolność kredytowa jest zresztą na dość wysokim poziomie i nie musisz obawiać się, że twój wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Pozostaje jednak kwestia wyboru między ofertą banku, a firmy pożyczkowej. Warto więc poznać plusy i minusy każdego rozwiązania.

Bank

Działalność banków jest kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, która wydaje zezwolenie na ich działalność i sprawdza, czy stosują się do przepisów Prawa Bankowego. Tylko banki i SKOK-i uprawnione są do przyjmowania depozytów od klientów i to właśnie z nich finansują udzielanie kredytów.

Lista produktów finansowych oferowanych przez banki jest naprawdę długa. Oprócz zwykłych kredytów i pożyczek gotówkowych, oferują także debety na kontach, finansowanie zakupów ratalnych czy kredyty hipoteczne. Są one stosunkowo trudno dostępne, bo banki rygorystyczne oceniają wnioski kredytowe, do czego zresztą zobowiązuje je Prawo Bankowe. Poza większymi wymaganiami, uzyskanie kredytu bankowego jest też bardziej skomplikowane ze względu na fakt, że umowy nie można zawrzeć online.

Zaletą oferty banków jest możliwość pożyczenia dużych kwot. W większości banków minimalna kwota, jaką możesz pożyczyć w ramach kredytu to 1000 złotych, a maksymalna sięga nawet 200 000 złotych. Sumy te w przypadku kredytów z zabezpieczeniem z majątku (na przykład hipotecznych) mogą oczywiście być jeszcze wyższe.

Jednocześnie koszty kredytów udzielanych przez banki są zazwyczaj niższe niż w przypadku pożyczek pozabankowych. Dzięki temu są one idealną opcją dla osób szukających finansowania dużych wydatków, które chciałbyś rozłożyć na dłuższy okres - konsumencki kredyt bankowy możesz spłacać nawet przez 10 lat.

Firma pożyczkowa

Firmy pożyczkowe nie podlegają Prawu Bankowemu, ale nie oznacza to, że ich działanie nie jest w żaden sposób regulowane. Muszą bowiem stosować się do przepisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim oraz Ustawa o Nadzorze nad Rynkiem Finansowym. Polskie prawo wymaga, by firmy pożyczkowe były spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością lub aukcyjnymi o kapitale zakładowym wynoszącym co najmniej 200 tysięcy złotych.

Wbrew obiegowym opiniom, większość firm pożyczkowych sprawdza historię i zdolność kredytową swoich klientów. Choć są w tym mniej rygorystyczne od banków, takie pożyczki nie są więc rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią poradzić sobie ze swoimi finansami, nie mają stałych dochodów lub w przeszłości nie radziły sobie ze spłatą zobowiązań. Mnóstwo przydatnych informacji na temat pożyczek pozabankowych znajdziesz tutaj.

Pożyczki pozabankowe to zaś idealny produkt finansowy dla klientów poszukujących szybkiego i pozbawionego zbędnych formalności finansowania stosunkowo niewielkich wydatków. Kwoty oferowane przez firmy wahają się zwykle od 100 do 10000 tysięcy złotych. W zależności od tego, czy wybierzesz zwykłą chwilówkę, czy też pożyczkę ratalną, na jej spłatę będziesz miał od miesiąca do czterech lat.

Jeśli chodzi o koszty pożyczek - zwykle są one większe niż w przypadku kredytów bankowych. Klienci korzystający z oferty danej firmy pierwszy raz często mogą jednak liczyć na atrakcyjne promocje - w tym w stu procentach darmowe pożyczki.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.