Czy kserokopiarki warto naprawiać?

poniedziałek, 12 marca 2018 r., 10:08
fot. nadesłane

Urządzenia elektroniczne, takie jak kserokopiarki po pewnym czasie użytkowania mogą ulec uszkodzeniom. Nie ma w tym nic dziwnego. Każda rzecz, którą regularnie używamy, z czasem nosi coraz większe ślady eksploatacji. Kserokopiarki nie są wyjątkiem. Oprócz tego że zawierają bardzo dużą ilość wrażliwej elektroniki, dodatkowo są narażone na uszkodzenia mechaniczne, powstające na skutek nieumiejętnego ich wykorzystywania. To wszystko sprawia, że kiedy dojdzie do awarii i urządzenie przestanie pracować jak należy, trzeba będzie wezwać na miejsce serwis kserokopiarek warszawa.

Pojawia się tutaj ważne pytanie. Czy każda awaria urządzenia może zostać łatwo naprawiona i czy będzie ona ekonomicznie uzasadniona? Na to pytanie nie można odpowiedzieć do czasu, aż nie zostanie przeprowadzona profesjonalna diagnoza urządzenia.

Jak serwis kserokopiarek warszawa sprawdza uszkodzenia kserokopiarek

Bardzo ciekawym tematem jest opisanie tego, w jaki sposób serwis sprawdza czy urządzenie jest sprawne i jaki rodzaj usterki w nim występuje. Z uwagi na fakt, że kserokopiarki są bardzo skomplikowanymi urządzeniami, a do tego ich gabaryty również nie należą do najmniejszych, serwisowanie takiego sprzętu wymaga wiedzy i doświadczenia, a także dysponowania odpowiednimi narzędziami.

Zaliczają się do nich również środki transportu. Aby móc sprawnie i bezpiecznie przewieźć ksero do serwisu, firma taka powinna dysponować samochodem typu bus, a także przynajmniej dwoma pracownikami, którzy będą w stanie samodzielnie wynieść urządzenie z obiektu i załadować je na samochód.

Co dalej dzieje się z niesprawnym ksero? Kiedy jest ono już na serwisie, następuje uruchomienie całej procedury diagnostycznej. Serwis kserokopiarek warszawa podłącza urządzenie do zasilania i próbuje wykonać odbitkę. W tym samym czasie dokładnie obserwuje to, jak urządzenie się zachowuje. Czy nie wydostają się z niego żadne dziwne dźwięki oraz czy lampy naświetlające pracują w odpowiedni sposób.

Jeśli jedna z tych rzeczy nie zachowuje się tak jak należy, serwis przystępuje do usunięcia usterki. Trzeba w tym miejscu wyraźnie powiedzieć, że usunięcie tego typu awarii jest bardzo proste ponieważ jest to awaria widoczna już na pierwszy rzut oka. W większości przypadków nie ma również konieczności, aby serwis kserokopiarek warszawa zabierał takie urządzenie do serwisu.

Wystarczy że będzie miał przy sobie niezbędne części zamienne, a cała naprawa będzie mogła zostać wykonana szybko i od ręki na miejscu, u klienta. Jeśli powodem usterki jest coś innego niż wyżej opisane przypadki, to trzeba się liczyć z tym, że urządzenie na pewno zostanie zabrane. Co może być powodem niesprawności?

Jakie są powody tego, że kserokopiarka nie działa

Jeżeli urządzenie w ogóle nie reaguje na polecenia wydawane z panelu przycisków lub ekranu dotykowego, to bardzo prawdopodobną przyczyną takiej usterki jest awaria zasilania. We wnętrzu kserokopiarki znajduje się bardzo duża liczba przewodów i wiązek. Odpowiadają one za przesyłanie sygnałów sterujących pracą urządzenia, jak również doprowadzają prąd do poszczególnych podzespołów.

Zadaniem, które będzie miał do wykonania serwis kserokopiarek warszawa będzie sprawdzenie każdego z takich przewodów pod kątem sprawności przesyłania sygnału. W tym celu do jednego i drugiego końca podłącza się specjalne urządzenia. Jedno z nich wysyła sygnał, a drugie go odbiera. Jeżeli uda się zidentyfikować niesprawne przewody, zostają one wymienione na nowe. A co jeśli nie to jest powodem usterki?

W takim przypadku serwis kserokopiarek warszawa w dalszym ciągu będzie prowadził diagnozę, krok po kroku eliminując kolejne miejsca, których awaria mogła dotknąć. To na przykład niesprawne przekaźniki pod panelem sterującym lub to, co będzie wiązało się z największym kosztem naprawy. Uszkodzona płyta główna urządzenia.

Dlaczego płyta główna kserokopiarki mogła zostać uszkodzona

Jest wiele powodów, prowadzących do tego że płyta główna w kserokopiarce nie działa jak należy lub w ogóle nie pracuje. Najczęściej będzie to spowodowane jej spaleniem się. Wahania napięcia w prądzie zasilającym ksero mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia delikatnej elektroniki, znajdującej się w urządzeniu. Niestety płyta główna to jej najdroższy element. Jej naprawienie zazwyczaj nie jest możliwe, a naprawa ogranicza się do wymiany uszkodzonej płyty głównej na nową. Nie jest to mały koszt. Zazwyczaj taka naprawa może kosztować kilkaset złotych. W tym przypadku trzeba się wówczas zastanowić nad opłacalnością jej przeprowadzenia. W przypadku urządzeń, które mają już sporo lat, a ich wartość rynkowa jest znikoma, inwestowanie w naprawę dużych pieniędzy może być nieuzasadnione.

Znacznie lepszym rozwiązaniem może być próba sprzedaży uszkodzonego urządzenia na części zamienne oraz poszukanie nowej kserokopiarki do swojej firmy. W tym drugim zadaniu może pomóc serwis kserokopiarek warszawa. Bardzo często oferują one bowiem sprzedaż używanych, ale sprawnych urządzeń w atrakcyjnych cenach. Jeśli jednak nie chcesz się bawić w takie rozwiązanie, nie pozostaje Ci nic innego jak zakup nowej kserokopiarki. Pomocne w wyborze nowego urządzenia mogą być rady i wskazówki, udzielone przez pracowników serwisu.

serwis kserokopiarek warszawa - dormex.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.