Zmarł Jerzy Zawieska - żołnierz Armii Krajowej z Rotembarka

czwartek, 8 marca 2018 r., 12:27
fot. nadesłane

5 marca, a więc dokładnie w swoje 90. urodziny zmarł strzelec Jerzy Zawieska pseudonim Senacki, urodzony w gminie Kościerzyna. Był harcerzem, żołnierzem Armii Krajowej. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę w Gdańsku.

Jerzy Zawieska - od 1942 roku harcerz 121. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, zastępowy. Brał udział w konspiracji w latach 1939-1944. Jako harcerz 121. WDH brał udział w akcjach małego sabotażu, kolportażu prasy podziemnej. W lipcu 1944 r. otrzymał przydział do Narodowej Organizacji Wojskowej Armii Krajowej - batalionu NOW-AK "Gustaw" , plutonu łączności Oddział Armia Krajowa - Grupa "Północ", zgrupowania "Róg", batalionu NOW-AK "Gustaw", 4. kompanii "Harcerska", plutonu łączników bojowych. Łącznik dowódcy kompanii Harcerskiej bat. "Gustaw".

10 sierpnia 1944 roku został w rejonie Katedry, po zaleczeniu ran powrócił do walki. Podczas niewoli niemieckiej był jeńcem Stalagu XI B Fallingbostel, następnie został osadzony w Stalagu VI J Dorsten - Numer jeniecki 140332.

Po powrocie do kraju studiował na Politechnice Gdańskiej. Inżynier Budownictwa Wodnego, Dyrektor Zjednoczenia, Pracownie Konserwacji Zabytków, dyrektor odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Mieszkaniec Rotenmbarka w gminie Kościerzyna.

Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Wojska.

Pogrzeb śp. Jerzego Zawieski odbędzie się najbliższą sobotę, 10 marca w Gdańsku Zaspie parafia św. Kazimierza ul. Pilotów 1 o godz. 12.30.

nadesłane/Piotr Kwidziński

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.