Masz firmę? Chcesz wejść na rynek afrykański? Dowiedz się jak to zrobić

czwartek, 8 marca 2018 r., 08:13
fot. nadesłane

Z biznesem z Kaszub do Afryki? Myślisz, że to nierealne? Przekonaj się, że można i warto. Rynek afrykański posiada olbrzymi potencjał, choć wciąż pozostaje nieodkryty. Weź udział w konferencji poświęconej polsko-afrykańskiej wymianie handlowej, poznaj historie polskich i pomorskich firm, które z powodzeniem działają w Afryce i dołącz do nich. Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Pomorska konferencja biznesowa dedykowana wymianie handlowej z krajami Afryki "Business Beyond Borders - Destination Africa" odbędzie się 19 marca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni

- Celem naszej konferencji jest zaprezentowanie właścicielom małych i średnich przedsiębiorstw możliwości związanych ze współpracą biznesową afrykańsko-polską, sposobów wejścia na rynek afrykański na przykładzie firm z sukcesem realizujących tam swoje inwestycje oraz ukazania wariantów wsparcia dla firm pod postacią różnorodnych rządowych i pozarządowych projektów i inicjatyw - zaznacza Tomasz Limon, dyrektor zarządzający "Pracodawców Pomorza". 

Swój udział w konferencji zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, PAIH, Ambasador Zambii oraz przedstawiciele firm z doświadczeniem na rynkach afrykańskich jak YAMEO, NAVIMOR i wiele innych. 

- Rynek afrykański dla wielu przedsiębiorców w Polsce i nie tylko jest jeszcze rynkiem nieodkrytym, o którym bardzo mało wiemy. Bardzo często kojarzy nam się z safari lub miejscem wypoczynku niż sferą biznesową. Ta konferencja ma to zmienić. Rynek afrykański posiada bardzo duży potencjał. Dlatego też chcemy zainteresować nim pomorskich przedsiębiorców i zachęcić do rozwijania na nim swojego biznesu - mówi Beata Koniarska właściciel "bConnect Business Development" oraz pełnomocnik zarządu ds. kontaktów międzynarodowych "Pracodawców Pomorza".

- Postaramy się w sposób kluczowy przedstawić różnorodny rynek afrykański i wskazać możliwe drogi wejścia na ten rynek. Konferencja poświęcona zostanie w głównej mierze krajom Afryki Subsaharyjskiej. Nie koncentrujemy się przy tym na żadnej specyficznej branży ani żadnym specyficznym kraju - dodaje. 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest jednak ograniczona. Dlatego też organizatorzy proszą o odpowiedzialne zgłoszenia równoznaczne z udziałem w konferencji.

Formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj.

Organizatorami konferencji są Pracodawcy Pomorza wraz z firmą bConnect Business Development, Agencją Rozwoju Pomorza S.A. i Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Program konferencji:

Sala audytoryjna

Godz. 10.00-10.15 -Powitanie gości: (Zbigniew Canowiecki - Prezydent "Pracodawców Pomorza"; Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego; Łukasz Żelewski - Prezes Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Wojciech Szczurek - Prezydent Miasta Gdyni)

Gpdz. 10.15-10.35 - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - wystąpienie Głównego Specjalisty ds. rynków Afryki: Ewa Kordys.

Godz. 10.35-10.55 - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - wystąpienie przedstawiciela.

Godz. 10.55-11.15 - Ambasador Zambii - Anthony Mukwita - zambijski rynek inwestycyjny oraz możliwości współpracy handlowej.

Godz. 11.15-11.35 - Polska Agencja Inwestycji i Handlu - o instytucji, jej placówkach i eksporcie.

Godz. 11.35-11.55 - Agencja Rozwoju Pomorza / "Pomorski Broker Eksportowy" - wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców zainteresowanych ekspansją na rynki afrykańskie.

Godz. 11.55-12.10 - PRZERWA KAWOWA

Godz. 12.10-12.40 - Rödl & Partner - Piotr Mrowiec - Istotne prawne i podatkowego aspekty transgranicznej działalności polskich przedsiębiorstw w Afryce (właściwe kształtowanie umów, dochodzenie roszczeń; kwestie podatkowe).

Godz. 12.40-13.10 - Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. - zabezpieczanie transakcji w wymianie handlowej z Afryką.

Godz. 13.10-13.40 - Bank Gospodarstwa Krajowego - instrumenty finansowe w wymianie handlowej z Afryką.

Godz. 13.40-14.10 - LUNCH

Godz. 14.10-14.40 - Navimor (Jarosław Popis) - case study

Godz. 14.40-15.10- Yameo (Jacek Salek) - case study

Godz. 15.10-15.40 - Kopalnia Złota Kamerun (Krzysztof Jabłonowski) - case study

Godz. 15.40-16.40 - Panel: Rynek afrykański - możliwości i zagrożenia:
Jarosław Popis - Navimor; Jacek Salek - Yameo; Dariusz Mierkiewicz - SSIL; Jerzy Bednarek - Prezes DSBJ Group S.A; Mr Killion Munyama - Poseł na Sejm RP; Jarosław i Krzysztof Jabłonowscy - Kopalnia Złota Kamerun; Anthony Mukwita - Ambasador Zambii; Jan Wieliński - Ambasador, Przedstawiciele ambasad krajów afrykańskich

Sala G - I piętro

Godz. 16.30-17.30 (z opcją przedłużenia) - Business mixer to indywidualne 15-minutowe spotkania z przedstawicielami instytucji oferujących instrumenty wsparcia na rynkach afrykańskich dla sektora MŚP. Dodatkowo będzie możliwość spotkania z przedstawicielami Ambasad krajów afrykańskich. W celu umówienia się na spotkania konieczne są indywidualne zapisy (rejestracja od 12 marca).

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.