Kredyt samochodowy - czym się różni od gotówkowego i kiedy warto go wybrać?

piątek, 2 marca 2018 r., 11:55
fot. nadesłane

Zakup nowego auta to poważny wydatek, na który nie zawsze nas stać. Banki oferują wiele atrakcyjnych kredytów samochodowych - czy warto korzystać z takiej formy finansowania? Zobacz, czym różni się pożyczka na auto od tradycyjnego kredytu gotówkowego.

Pożyczka na auto to kredyt celowy

Najczęściej używając nazwy "kredyt gotówkowy", mamy na myśli kredyt na dowolny cel. Warto jednak pamiętać, że istnieje grupa kredytów gotówkowych, które udzielane są na konkretny cel.

Taką właśnie pożyczką jest kredyt samochodowy. Uzyskanych dzięki niemu pieniędzy nie możemy przeznaczyć na remont czy bieżące wydatki, a jedynie na zakup pojazdów silnikowych.

Największa zaleta? Korzystne warunki

Samochód możemy spokojnie zakupić za pieniądze z kredytu gotówkowego przeznaczonego na dowolny cel. Dlaczego więc często decydujemy się na celowy kredyt samochodowy?

Głównym powodem są wyjątkowo korzystne warunki, na jakie możemy liczyć, szczególnie przy zakupie nowego auta. Oprocentowanie jest niższe, możemy też uzyskać wyższą kwotę kredytu i dłuższy okres spłaty. Co więcej, w przypadku nowych aut nieraz zdarza się, że sprzedawca pomoże nam w załatwieniu wszystkich formalności.

Pamiętajmy, żeby porównać oferty przedstawiane nam przed różne banki. W tym celu skorzystajmy z profesjonalnych internetowych narzędzi dostępnych np. na stronie https://www.totalmoney.pl/kredyty_samochodowe.

Uwaga - dodatkowe wymagania

Tak atrakcyjne warunki wynikają z faktu, że bank żąda przy kredycie samochodowym wielu zabezpieczeń. Musimy więc liczyć się nie tylko z większą liczbą formalności, ale też z koniecznością wykupienia różnych ubezpieczeń czy posiadania wkładu własnego.

Przede wszystkim konieczna będzie cesja praw z polisy autocasco na bank. Prawa z ubezpieczenia AC to podstawowe zabezpieczenie. Inne rodzaje zabezpieczeń to depozyt karty pojazdu, zastaw rejestrowy czy przywłaszczenie z warunkiem zawieszającym.

Musimy zdawać sobie sprawę, że do czasu spłacenia kredytu auto de facto należy do banku, nie do nas. W przypadku stłuczki, pieniądze od ubezpieczyciela otrzymuje bank. Nie mamy też swobody co do ewentualnej sprzedaży auta - musimy uzyskać zgodę banku i uregulować wszystkie należności wobec niego.

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Wśród najbardziej popularnych rozwiązań wymienić można kredyty samochodowe standardowe. Mamy tu do czynienia z sytuacją podobną jak przy "zwykłym" kredycie gotówkowym - co miesiąc płacimy ratę kapitałowo-odsetkową.

Inne rozwiązanie to kredyt jednoratowy, czyli np. popularne kredyty 60/40 czy 50/50. To korzystne rozwiązanie, ponieważ pożyczki te nie są oprocentowane. Wymagają jednak dużej wpłaty własnej np. 50%. Pozostałą kwotę wpłaca się w ustalonym terminie np. po roku.

Ciekawą opcją jest też mniej znany kredyt balonowy. W tym przypadku raty są wyjątkowo niskie. Pod koniec ich spłacania konieczne jest jednak wpłacenie większej kwoty, wynoszącej 20% wartości, jaką miało auto w dniu zakupu.

Kredyt samochodowy to pożyczka celowa, która pozwoli nam zakupić auto na preferencyjnych warunkach. Warto porównać propozycje wielu różnych banków i znaleźć optymalne rozwiązanie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.