Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny

piątek, 2 marca 2018 r., 11:51
fot. nadesłane

Znalazłeś dom swoich marzeń. To wspaniale! Ale dla większości kupujących to tylko połowa sukcesu - musisz jeszcze uzyskać kredyt hipoteczny. Proces porównywania pożyczek i stawek, rozmowy z pożyczkodawcami oraz zebranie wszystkich dokumentów finansowych, których potrzebujesz, by ubiegać się o kredyt hipoteczny, może wydawać się żmudnym i męczącym zadaniem. Jednak nie musi tak być. Dzięki zrozumieniu własnych potrzeb i podsumowaniu sytuacji możesz łatwiej znaleźć kredyt hipoteczny odpowiedni dla Ciebie.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy kredyt, zacznij od zadania sobie tych trzech pytań:

Pytanie 1: Ile możesz wyłożyć?

Czy masz jakieś zachomikowane oszczędności? Jeśli tak, czas najwyższy dobrze je spożytkować. Odpowiednio wysoki wkład własny może znacząco obniżyć stopy procentowe spłacanego przez ciebie kredytu hipotecznego. Duża wpłata własna może także ochronić pożyczkodawcę w sytuacji, gdy przestaniesz spłacać kredyt, w związku z czym będziesz mógł dostać kredyt, płacąc przy tym niewielkie ubezpieczenie hipoteczne.

W sytuacji braku wkładu własnego wyższe ubezpieczenie jest konieczne - będziesz więc musiał je opłacać dodatkowo. Jeśli masz wystarczająco dużo gotówki zaoszczędzonej, aby znacząco obniżyć koszty związane z zakupem swojego nowego domu, a do tego masz bardzo dobrą zdolność kredytową, możesz śmiało skorzystać z tradycyjnego kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie pożyczek konwencjonalnych jest zazwyczaj jednym z najlepszych, jakie można znaleźć, i można uniknąć dodatkowego kosztu związanego z wysokim ubezpieczeniem hipotecznym.

Pytanie 2: Jak długo zamierzasz zostać w domu?

Jest to prawdopodobnie jedno z najważniejszych pytań, które musisz zadać sobie przed zakupem nowego domu - bo jeśli planujesz pozostać w nim jedynie kilka lat, prawdopodobnie, w większości przypadków, lepiej byłoby wynająć mieszkanie.

To, jak długo zamierzasz pozostać w kupowanym przez siebie mieszkaniu, pozwoli ci ustalić rodzaj kredytu hipotecznego, jaki będzie dla Ciebie najlepszy: z ratą stałą czy malejącą? Kredyt hipoteczny ze stałą ratą jest właśnie taki - stały.

Stawka, na którą się zgadzasz, gdy otrzymujesz pożyczkę, będzie stawką, którą będziesz spłacać przez następne kilkadziesiąt lat, chyba że spadną stopy procentowe i zdecydujesz się refinansować swój kredyt hipoteczny. Zaletą posiadania stałej stawki jest to, że dokładnie wiesz, ile będziesz płacić teraz i w przyszłości. Jest to szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy planują pozostać w mieszkaniu długo. Rata malejąca będzie prawdopodobnie lepsza dla osób, które zostaną w mieszkaniu tylko przez jakiś czas. Jest ona jednak dużo rzadziej przyznawana przez banki niż rata stała.

Pytanie 3: Ile ostatecznie będzie cię to kosztować?

Rozgryzłeś swoje potrzeby i znalazłeś kredyt hipoteczny, który wydaje się odpowiedni dla ciebie. Jesteś świadomy bieżących stóp procentowych i tego, czy będziesz mieć wpływ na prywatne ubezpieczenie hipoteczne. Masz dość wiedzy na temat tego, czego będzie się od ciebie finansowo oczekiwało. Niemniej jednak chciałbyś wiedzieć, czy są jakieś inne koszty lub zobowiązania, które będziesz musiał spłacać. Naturalnie chcesz mieć pewność, że podejmujesz najlepszą możliwą decyzję. Do tego przyda się oszacowanie pożyczki. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, przeczytaj ją uważnie. Bank bardzo dokładnie oszacuje wartość twojego kredytu hipotecznego. Możesz złożyć wniosek o kredyt w kilku różnych bankach i porównać ostateczne szacunki. Sprawdź dokładnie, jakie są warunki i szczegółowe koszty - miesięczne, roczne i całościowe. Dzięki temu będziesz mógł wybrać możliwie najkorzystniejszy kredyt.

Więcej informacji na stronie Banku Zachodniego WBK - www.bzwbk.pl


KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.