Grypa nie odpuszcza - Pomorze z najwyższą zachorowalnością w kraju

poniedziałek, 26 lutego 2018 r., 13:30
fot. internet/Wojewódzki Inspektorat Sanitarny

Ostatni tydzień znów przyniósł z sobą wzrost zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz ostre infekcje górnych dróg oddechowych. Wskutek grypy w Polsce w tym sezonie zmarło siedem osób, tylko w ostatnim tygodniu trzy, w tym jedna na Pomorzu. W skali kraju, największa zapadalność na grypę w tym okresie była właśnie w województwie pomorskim.

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnim tygodniu w województwie pomorskim odnotowano najwyższy poziom zapadalności na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, w tym grypę, w skali całego kraju. Najwięcej przypadków dotyczy dzieci w wieku 0-4 lata oraz 5-14.

W okresie od 16 do 22 lutego na Pomorzu zarejestrowano 30.577 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych, w tym samym tygodniu sprawozdawczym
Warto dodać, że choć liczba przypadków zachorowań wzrasta, sytuacja w tym sezonie jest nieco lepsza niż rok wcześniej i dwa lata wcześniej. Wówczas w tym samym okresie zachorowań było - w 2017 r. 37.092 przypadki, 2016 r. - 38.583 przypadki.

W ramach monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy w sezonie grypowym 2017/2018, w okresie od 1 września 2017 r. do 22 lutego 2018 r. zanotowano na terenie województwa pomorskiego łącznie 528.547 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń i/lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych.

Grypy nie należy lekceważyć, gdyż może nieść z sobą poważne powikłania, prowadzące do zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci. Dlatego też, gdy pojawią się pierwsze objawy, lepiej zrezygnować z pójścia do pracy, odwiedzić lekarza i kilka dni spędzić w łóżku.

Specjaliści twierdzą, że najlepszą ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową jest szczepienie. Pozwala uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Szczepienie jest szczególnie polecane osobom dorosłym z grup ryzyka, które cierpią na choroby przewlekłe, ale też osobom w starszym wieku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.