Siodełko rowerowe - jak wybrać, aby cieszyć się jazdą?

środa, 28 lutego 2018 r., 09:25
fot. nadesłane

Nie istniej uniwersalne siodełko, które zapewnia komfort każdej osobie, dlatego nawet w najlepszych modelach rowerów często montuje się najprostszą wersję, aby nie podnosić jego kosztów, a klient wymienia je samodzielnie na opcję, która mu najbardziej pasuje. Jak dopasować siodełko do swoich potrzeb? Na co zwrócić uwagę w momencie wyboru?

Kąt nachylenia rowerzysty podczas jazdy

Wybierając siodełko rowerowe, należy wziąć pod uwagę, pod jakim kątem rowerzysta jest nachylony podczas jazdy. Jest to niezwykle istotna kwestia, która wiąże się z konkretnym użytkowaniem pojazdu. Różnorodność dyscyplin sportowych związanych z rowerem jest całkiem spora, dlatego podejmując decyzję o zakupie, trzeba brać pod uwagę, czy uprawia się kolarstwo szosowe, przełajowe czy górskie. Zupełnie inny model będzie potrzebny do enduro niż do zwykłych wycieczek turystycznych. Rowerzysta ma najbardziej pochyloną pozycję ciała w kolarstwie szosowym. Przyjmuje się zasadę, że siodełko powinno być tym węższe, im kąt nachylenia jest mniejszy.

Zależność pomiędzy budową bioder a wyborem siodełka

Oprócz kąta nachylenia trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualną budowę ciała. Najczęściej siodełka rowerowe damskie są nieco szersze, ale każdy ma inną sylwetkę, więc niektórzy mężczyźni również potrzebują szerszych siodełek, dlatego producenci coraz częściej oferują siodełka, które mają jedną długość, ale różne szerokości.

Dlaczego dopasowanie siedziska do sylwetki jest tak ważne? Wyjaśnienie jest proste - podczas jazdy ciężar ciała opiera się na kościach kulszowych. Oznacza to, że mamy tylko dwa punkty podparcia, więc muszą być solidne. Ze względu na fakt, że odległość między kośćmi kulszowymi jest u każdego inna szerokość siodełka musi być dopasowana do konkretnej osoby. Ten sam wzrost i masa ciała nie decydują o tym, że jeden model będzie odpowiedni dla dwóch osób, dlatego warto rozejrzeć się na stronie https://seltrade.pl/siodla-rowerowe i podjąć decyzję o zakupie po sprawdzeniu parametrów co najmniej kilku siodełek.

Jakie znaczenie ma długość siodełka?

Oprócz szerokości ważna jest też długość siodełka. Wiąże się ściśle z formą uprawianej aktywności. Jeżeli jazda wymaga częstego przesuwania ciała w przód lub w tył dla uzyskania lepszej stabilizacji i wyników, potrzebne są siodełka dłuższe. Do spokojnej jazdy po mieście można natomiast wybierać spośród najszerszych modeli.

Miękkie czy twarde? Znaczenie konstrukcji i wyściółki

Oprócz kształtu ważny jest stopień twardości siodełka. Wersje z dużą ilością wypełnienia są miękkie, co powoduje, że w czasie długiej jazdy zapadają się i niestety pośladki dotykają twardej konstrukcji znajdującej się pod nim. Efektem są otarcia i ból. Siodełko o dużej twardości również może wywoływać dyskomfort. Na wygodne siodełko rowerowe składa się nie tylko wewnętrza wyściółka i zewnętrzny materiał, ale również pręty. Polecaną opcją są pręty z carbonu i tytanu, które pochłaniają wibracje.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.