Senator Bonkowski zgłoszony do prokuratury przez Nowoczesną

piątek, 23 lutego 2018 r., 18:12
fot. archiwum/MD-Z

Klub Nowoczesnej dąży do tego, by senatora Bonkowskiego ukarano za propagowanie antysemickich treści. W związku z wpisami, jakie opublikował w mediach społecznościowych, Nowoczesna postanowiła złożyć do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez kontrowersyjnego parlamentarzystę. - Dla takich osób nie ma miejsca w polskim parlamencie - podkreślała Kamila Gasiuk-Pihowicz podczas piątkowej konferencji prasowej.

Nie gasną echa kolejnej afery, której głównym bohaterem jest kontrowersyjny senator z Kaszub. Sprawa tym razem dotyczy antysemickich treści, które opublikował w mediach społecznościowych. Postępowanie senatora Bonkowskiego spotkało się z dezaprobatą Prawa i Sprawiedliwości. Decyzją prezesa Kaczyńskiego został on w czwartek zawieszony w prawach członka partii.

Zachowanie senatora ostro krytykują również inni parlamentarzyści. Klub Nowoczesnej poinformował na zwołanej w piątek konferencji prasowej, że złoży w związku z wpisem senatora zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury.

- Wpisy, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych przez senatora Bonkowskiego zawierały treści jawnie antysemickie oraz propagandowy film niemiecki z czasów II wojny światowej. Zamieszczenie przez senatora Bonkowskiego takich wpisów w mediach społecznościowych nie tylko uwłacza godności senatora, ale także w naszej opinii stanowi nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym. Posługiwanie się materiałami niemieckiej propagandy oraz usprawiedliwianie antysemityzmu w naszej ocenie wypełnia znamiona przestępstwa z artykułu 256 Kodeksu Karnego, który zakazuje nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz na konferencji.

- Szczególnie oburzające jest to, że te wpisy zostały dokonane przez senatora Rzeczpospolitej. Tego typu wpisy są przyczyną rosnącej gwałtownie liczby coraz częściej popełnianych przestępstw na tle nienawiści, na tle narodowościowym, które są adresowane do osób innej niż polska narodowości lub wobec osób należących do mniejszości narodowych. Nawoływaniu do nienawiści trzeba powiedzieć stanowcze nie, szczególnie jeśli dotyczy to senatora Rzeczpospolitej - podkreślała w swoim wystąpieniu.

Klub Nowoczesnej domaga się, by prokuratura jak najszybciej wszczęła postępowanie i ukarała senatora.

- Oczekujemy, że prokuratura podejmie niezwłoczne działania w sprawie tego doniesienia, a PiS nie będzie bronił senatora Bonkowskiego immunitetem. Oczekujemy, że w tej prostej sprawie niezwłocznie przygotowany zostanie akt oskarżenia i skierowany do sądu, i pana Bonkowskiego przed końcem kadencji w polskim parlamencie już nie będzie. Dla takich osób nie ma miejsca w polskim parlamencie. W polskim ma miejsca dla antysemityzmu - mówiła Kamila Gasiuk Pihowicz.

- To także test dla władz PiS-u. Senator Bonkowski powinien natychmiast zostać wyrzucony z PiS-u. Samo zawieszenie tutaj nie wystarczy - zaznaczyła na koniec.

Do tematu będziemy wracać.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.