"Życie rodzinne" gminy Liniewo przykładem dla Pomorza

czwartek, 22 lutego 2018 r., 14:21
fot. nadesłane/GOKSiR Liniewo

Polityka prorodzinna, którą od ponad dwóch lat wdraża intensywnie gmina Liniewo doczekała się wyróżnienia na arenie wojewódzkiej. Przedstawicieli liniewskiej gminy zaproszono razem z reprezentantami Kobylnicy i Słupska na seminarium pt. "Pomorskie Gminy Rodzinne". Tam zaprezentowali, jak w w Liniewie realizowany jest projekt "Gminy Rodzinnej".

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2015 roku, kiedy z inicjatywy wójta Rada Gminy Liniewo uchwaliła projekt "Gmina Rodzinna". Zabezpieczono środki na ten cel i przystąpiono do działania. Głównym założeniem programu jest kreowanie pozytywnego wizerunku rodziny, stworzenie przyjaznego klimatu dla rodzin po to, by rodzina nie była postrzegana jako ciężar i kłopot, ale źródło szczęścia i radości. Program ma też na celu niwelowanie barier ekonomicznych tak, by jak najwięcej osób mogło korzystać z ofert gminy.

Głównie za realizację programu odpowiedzialni są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Jako dom kultury zorganizowaliśmy wyjazdy do kina i teatru. Początkowo było bardzo ciężko zapełnić listę uczestników. Pierwszą inicjatywą był wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni. Dofinansowaliśmy autokar. Chwyciło. Wśród uczestników byli mieszkańcy, którzy przed osiedleniem się w naszej gminie, mieszkali w Trójmieście, czasem w promieniu 700 metrów od teatru, a po raz pierwszy pojechali do niego w ramach naszego wyjazdu - wspomina początki Lucyna Piwowarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Liniewie.

- Po dwóch tygodniach od pierwszego wyjazdu, rozdzwoniły się telefony z zapytaniami o kolejny. Byłam zaskoczona tak dużym zainteresowaniem. Repertuar Teatru Muzycznego jest nam doskonale znany, dotąd obejrzeliśmy już prawie wszystkie spektakle, prócz trzech. Mieszkańcy dopytują się o kolejne wyjazdy, a listy zapełniają się w ciągu dwóch dób - dodaje.

Ponadto w ramach "Gminy Rodzinnej" zorganizowano już dofinansowywane wyjazdy do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Miejskiego w Gdyni, na seanse kinowe, dwukrotnie rodzinne wyjazdy do Parku Dinozaurów w Łebie czy na Mazury.

- W "Gminie Rodzinnej" skupiamy się także na młodzieżowych drużynach pożarniczych. Dbamy o to, by nie tylko brali oni udział w zawodach sportowo-pożarniczych, ale także by mieli okazję do wspólnego spędzania czasu i integracji. Dwukrotnie byliśmy już na kręglach. W tym roku znów wyjeżdżamy na kręgle, ale do do Wdzydz i do tamtejszego parku linowego. Młodzi strażacy czekają na ten wyjazd. Integrują się. Zawiązują się przyjaźnie. Wyjazdy młodzieżowych drużyn pożarniczych finansujemy w całości. Są to nasi przyszli strażacy. Chcemy pokazać, że ich dostrzegamy i doceniamy - zaznacza Lucyna Piwowarczyk.

"Gmina Rodzinna" nie zapomina też o kołach gospodyń wiejskich, dla których raz do roku organizowany jest wspólny piknik integracyjny.

Wśród działań, za które odpowiedzialny jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej warto wyróżnić prezenty dla noworodków z rodzin objętych świadczeniami - kocyku z napisem "Gmina Rodzinna", a także odwiedzinach jubilatów powyżej 90. roku życia oraz integrujących spotkaniach opłatkowych, które odbywają się w każdym sołectwie.

- Kiedyś takie spotkania organizowaliśmy my. Teraz odpowiedzialny jest za to sołtys wraz z radą sołecką i mieszkańcami. My dajemy wędkę, a więc część funduszy na organizację takiego spotkania. Mieszkańcy muszą złowić rybę. Rada sołecka pozyskuje dodatkowe środki, angażują się panie z KGW, mieszkańcy, którzy pieką ciasta i wspólnie przygotowują sale. Takie działania integrują też lokalne społeczności, co też jest bardzo istotne - akcentuje nasza rozmówczyni.

Program Gmina Rodzinna cieszy się sporym zainteresowaniem. Wyłonił liderów, którzy podczas wyjazdów stają na czele grupy. Jest też zaczątkiem oddolnych inicjatyw mieszkańców.

- Jednym z efektów "Gminy Rodzinnej" są zajęcia z fitnessu w świetlicy w Iłownicy, które odbywają się z inicjatywy dwóch mieszkanek. Panie poznały się podczas wyjazdów, zaprzyjaźniły i chciały coś zrobić dla lokalnej społeczności. W Głodowie powstało natomiast kółko plastyczne - wymienia Lucyna Piwowarczyk.

Liniewski program Gminy Rodzinnej został dostrzeżony na arenie województwa. Przedstawicie gminy zostali zaproszeni na pierwsze seminarium "Pomorskie Gminy Rodzinne", by zaprezentować założenia i efekty realizacji projektu.

- Cieszymy się, że jako mała gmina zostaliśmy zauważeni na tle województwa pomorskiego i mogliśmy zaprezentować nasze inicjatywy. Zainteresowaliśmy naszym pomysłem inne, mniejsze gminy. Pokazaliśmy, że nie mając dużych funduszy, można zrobić coś dla drugiego człowieka, bo to człowiek w tym całym projekcie jest najważniejszy - podsumowuje Lucyna Piwowarczyk, dyrektor GOKSiR-u w Liniewie.

Inicjatywy, które wprowadzono w Liniewie w ramach programu, niewątpliwe wpłynęły na wzrost aktywności społecznej mieszkańców Liniewa. Czy sprawi też, że w gminie, która od kilku lat notuje spadki liczby ludności przybędzie mieszkańców? Okaże się w perspektywie najbliższych lat. Na podkreślenie niewątpliwie zasługuje jeden fakt - wskaźnik przyrostu naturalnego w gminie od dwóch lat wzrasta.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.