Dobre rady na dobry sen

czwartek, 22 lutego 2018 r., 09:24
fot. nadesłane

Do zdrowego i komfortowego snu potrzebny jest dobrze dobrany materac... ale czy to wystarczy, aby się wyspać? Mało kto zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ na odpowiednią regenerację ma porządnie urządzona sypialnia. W jaki sposób osiągniemy najlepszy efekt? Podpowiadamy!

Łóżko to podstawa.

Każdy z nas zna bajkę o księżniczce na ziarnku grochu. Otóż dziewczyna potrzebowała grubych materacy i wielu kołder, aby nie przeszkadzało jej ziarnko grochu ukryte pod łóżkiem. Ta baśń nie ma jednak przełożenia na prawdziwe życie - bardzo miękkie posłanie nie jest zbyt zdrowe, dlatego ważny jest wybór odpowiedniej twardości materaca.

Prawidłowo dobrany materac idealnie dopasowuje się do kształtu naszego ciała - w ten sposób gwarantuje optymalne ułożenie kręgosłupa. Wybierając materac, powinniśmy przede wszystkim kierować się indywidualnymi potrzebami, a te różnią się zależnie od wzrostu, wagi, wieku czy trybu życia, np. ten sam materac będzie wydawał się miękki otyłemu mężczyźnie i twardy drobnej, małej kobiecie.

Ponadto musimy zadbać, aby nasz materac był regularnie wietrzony i przewracany na drugą stronę. Więcej porad na temat poprawnego doboru materaca czy jego odpowiedniego użytkowania znajdziemy na stronie comforteo.eu.

Podłogi i ściany pod kontrolą

Kiedy dobierzemy już materac, powinniśmy zadbać o jego otoczenie. Urządzenie zdrowej i wygodnej sypialni to zadanie, którego powinien się podjąć każdy z nas. Zaczynamy od podłogi - w sypialni najlepsze będą deski, panele lub parkiet. Dlaczego rezygnujemy z przyjemnej i ciepłej wykładziny dywanowej? Ponieważ utrzymanie jej w porządku nie jest zbyt łatwe - bardzo chętnie zbierają się w niej roztocza i kurz.

Teraz pod lupę bierzemy ściany sypialni - najlepiej pomalować je zwykłymi wodorozcieńczalnymi farbami, tworzącymi paroprzepuszczalną powłokę. Dla alergików producenci tworzą specjalne roztwory, jeżeli cierpimy z powodu uczulenia na roztocza czy kurz, warto poszukać farb z odpowiednimi certyfikatami.

Na jakość snu mają również wpływ barwy, którymi się otaczamy. Uspakajające działanie mają rozbielone kolory ziemi np. ciepłe beże, żółcie, brązy, ale także błękity i zielenie. Niezbyt dobrze na nasz organizm wpływają szarości, czerń, bardzo ciemne fiolety oraz czerwień.

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

Puch kaczy lub gęsi dotąd jest wykorzystywany przy produkcji pierzyn czy poduch, coraz częściej jednak zastępuje się go tworzywami sztucznymi. Dzieje się tak, ponieważ tego rodzaju pościele często uczulają, są dość ciężkie i nie można ich prać. Sztuczne włókna wręcz przeciwnie - po wrzuceniu do pralki nie tracą swoich właściwości, jednocześnie niezbyt łatwo stają się siedliskiem roztoczy.

Do wybranej kołdry warto wybrać odpowiednią poszewkę - musi składać się tylko z naturalnych włókien takich jak bawełna lub len, ponieważ inne tworzywa nie wchłaniają potu. Kołdrę, podobnie jak całą sypialnię warto często wietrzyć, ponieważ spanie w nagrzanym pokoju nie sprzyja wypoczynkowi. W pomieszczeniu najlepiej utrzymywać temperaturę ok. 20-21 stopni. Postępując według tych zasad, sen stanie się czystą przyjemnością. Powodzenia!

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.