Osuszanie budynków na koszt ubezpieczyciela

wtorek, 20 lutego 2018 r., 13:20
fot. nadesłane

Powódź to jedna z największych tragedii, które mogą spotkać każdego człowieka. Nieposkromiony żywioł, którym jest woda potrafi zabierać majątki i jest przyczyną rodzinnych koszmarów i tragedii. Czy można bronić swoje domy przed powodzią?

Oczywiście mamy do dyspozycji pewne narzędzia, ale nie zawsze zapewniają one wystarczającą skuteczność. Im większa ilość wody nam zagraża, tym trudniej zabezpieczyć swoje domostwa przed nią. Jakie kroki możemy natomiast podjąć, jeśli dojdzie już do zalania obiektu? Czy to że jest to budynek z historia powodziową, całkowicie skreśla go z dalszego użytkowania? Na szczęście nie.

W Polsce powodzie mają miejsca co roku. Oczywiście są pewne rejony, które regularnie są nawiedzane przez powódź. Domy wielokrotnie zalewane wodą, niestety nie nadają się do zamieszkania. Jednak skutki niewielkich podtopień, jak również zalań spowodowanych nieszczelnym dachem lub zalaniem przez sąsiada mieszkającego powyżej, najczęściej można szybko i sprawnie usunąć, odzyskując pełną wartość nieruchomości i mogąc w niej ponownie zamieszkać. Aby można było jednak ponownie się do takiego domu wprowadzić, niezbędne jest przygotowanie go do zamieszkania oraz usunięcie wszystkich skutków powodzi. To może być trudniejsze, niż początkowo się wydaje.

W jaki sposób przeprowadzić osuszanie budynków, a także ile taka czynność będzie nas kosztować? Czy jest to skomplikowane i można wykonać to we własnym zakresie, czy jednak wiąże się z koniecznością zatrudniania specjalistów?

Osuszanie budynków to nie jest tania zabawa

Każdy kto myśli że osuszenie budynku z wilgoci jest szybkie i tanie, jest w dużym błędzie. Aby pozbyć się olbrzymich ilości wilgoci znajdujących się w domu, konieczne jest bardzo intensywne wietrzenie i ogrzewanie budynku. Pozostawienie tego procesu samemu sobie, bez wspomagania go dodatkowymi narzędziami jest niezwykle trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Dlatego zawsze kiedy w grę wchodzi osuszanie budynków, konieczne jest wspomaganie się specjalistycznymi urządzeniami.

Co to za urządzenia? Jak są zasilane? Czy są drogie? A może należy je samodzielnie kupować lub lepiej jest skorzystać z usług wypożyczalni, która za korzystniejszą cenę zapewni nam możliwość ich użytkowania w swoim domu? Cały czas jednak mówimy o tym, aby osuszanie budynków wykonywane było na własną rękę. Czy zawsze jest to konieczne? Czy nie byłoby lepiej, aby tą czynnością zajęła się profesjonalna firma, mająca do dyspozycji dokładnie takie narzędzia, które są najbardziej im potrzebne?

Mamy cenną wskazówkę dla wszystkich, którzy w przyszłości mogą zmagać się z problemem zalanego mieszkania. Jak szybko wyjść z tej trudnej sytuacji? Z pomocą przychodzi polisa ubezpieczeniowa, którą powinieneś mieć wykupioną na swoje mieszkanie.

Pamiętaj o ubezpieczeniu swojej nieruchomości

Wiele osób zapomina o tym, jak przydatnym mechanizmem jest ubezpieczenie nieruchomości. Zazwyczaj nie mamy powodów aby z niego korzystać, dlatego płacenie za polisę wydaje nam się zbytecznym kosztem. W skali roku niewielkim, ale jednak niepotrzebnym. Pogląd na to zmienia się wraz z sytuacją, kiedy okazuje się że nasz dom zetknął się z powodzią.

Duże ilości wody, które mogły wedrzeć się do środka z pewnością wyrządziły sporo szkód. Ich usunięcie we własnym zakresie najczęściej przerasta ograniczone możliwości domowników. Dochodzą do tego dodatkowe koszta związane z zapewnieniem sobie tymczasowego miejsca zamieszkania na czas remontu.

Największe koszta będą jednak związane z remontem budynku i jego ponownym przystosowaniem do celów mieszkalnych. To wszystko będzie pochłaniać olbrzymie nakłady finansowe. Skąd na to wszystko brać pieniądze? Czy jesteśmy w stanie samodzielnie pokryć wysokie rachunki za osuszanie budynków? Z pewnością nie. W znacznie lepszej sytuacji pozostają osoby, które zadbały o to, aby ich nieruchomość była chroniona przez ubezpieczenie.

W sytuacji kiedy dojdzie do zalania domu lub mieszkania, konieczne jest postępowanie z wytycznymi. Pierwszym krokiem będzie powiadomienie o tym fakcie ubezpieczyciela. Wyśle on na miejsce zdarzenia swojego rzeczoznawcę, który oceni szkody i sporządzi dokumentację. Na tej podstawie zostanie przygotowany kosztorys wraz z wyceną odszkodowania. Pieniądze, które wypłaci firma ubezpieczeniowa mogą być przeznaczone na remont we własnym zakresie lub na opłacenie firmy, której powierzymy osuszanie budynków.

W jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe przekazuje środki z odszkodowania? Są one wypłacane na konto bankowe, którego numer zostanie podany przez ubezpieczonego w specjalnym wniosku. Wysokość odszkodowania jest określana przez rzeczoznawcę, ale nie jest to kwota, która nie podlega negocjacjom. Jeśli rachunki za osuszanie budynków będą wyższe od wstępnego kosztorysu, to towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca poszkodowanemu różnicę pomiędzy wartością opłaconej faktury, a wcześniej wypłaconym odszkodowaniem. Między innymi z tego powodu dobrze zadbać o zakup kompleksowego ubezpieczenia nieruchomości.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.