Czy hiszpański ma przewagę nad innymi językami?

czwartek, 15 lutego 2018 r., 15:33
fot. nadesłane

Nie da się ukryć, że język hiszpański coraz bardziej zyskuje na popularności i coraz więcej osób postanawia go opanować, wielu pracodawców wymaga także tego, by jego pracownicy znali dwa języki obce, poza obowiązkowym angielskim jeszcze drugi - najchętniej niemiecki, francuski lub właśnie hiszpański.

Co wpływa na popularność hiszpańskiego?

Główną zaletą uczenia się języka hiszpańskiego i opanowania go na dobrym poziomie jest ilość krajów, w których ten język jest językiem urzędowym. Poza tym, że jest on używany w Hiszpanii, to właściwie większość krajów Ameryki Środkowej i Południowej posługuje się właśnie tym językiem. Co więcej różnice w wymowie nie są duże, co nie generuje konfliktów.

Słownictwo używane w Hiszpanii jest rozumiane w krajach południowoamerykańskich, a wśród krajów położonych na innym kontynencie największe problemy pojawiają się w kontakcie z mieszkańcami Chile, ponieważ to właśnie u nich wpływy języków autochtonicznych wywarły największy wpływ na castellano.

Hiszpański wielu osobom wydaje się także prosty i przyjemny, przynajmniej na początku, co też ma znaczący wpływ na wzrost jego popularności wśród uczących się.

Do jakiej pracy przyda się język hiszpański?

Każda praca, która ma związek z umiejętnością komunikacji z drugim człowiekiem wymaga doświadczenia, które osoby uczące się języków obcych ćwiczą na co dzień. To właśnie dlatego tak wiele osób po studiach neofilologicznych decyduje się na pracę w korporacjach w działach sprzedażowych. Jakby się mogło wydawać, najbardziej podstawowym zajęciem po studiach językowych będzie praca tłumacza. Tłumacz języka hiszpańskiego znajdzie pracę właściwie od ręki, ponieważ zapotrzebowanie na kontakt z rosnącymi gospodarkami Ameryki Południowej rośnie, a tłumaczy specjalizujących się w tym języku jest wciąż zbyt mało. Nie da się ukryć, że rynek pracy jest dla takich osób niezwykle przychylny.

Warto też zauważyć, że rośnie zainteresowanie kulturą tych regionów świata, co oznacza, że tłumacze języka hiszpańskiego znajdą też pracę przy tłumaczeniu literatury i różnego rodzaju artykułów.

Trzecią najbardziej popularną propozycją dla lingwistów jest wybór ścieżki pedagogicznej czyli podjęcie decyzji o nauczaniu w szkołach. Popularny stał się język hiszpański zarówno wśród uczniów i coraz częściej pojawia się on w szkołach publicznych jako jeden z języków do wyboru, jak i rośnie w zastraszającym tempie ilość szkół językowych, które specjalizują się w nauczaniu właśnie tego języka. Warto zauważyć jednak, że tego typu szkoły bardzo często decydują się jednak na zatrudnienie nie absolwentów kierunków filologicznych, a osoby, które posługują się danym językiem natywnie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.