Nowa Karczma. Ochotnicy ćwiczyli działania na lodzie

czwartek, 15 lutego 2018 r., 15:28
fot. nadesłane/KP PSP Kościerzyna

Kolejna grupa strażaków przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego. Tym razem skuteczność procedur, a także sprzęt ratowniczy wykorzystywany podczas interwencji na zamarzniętych akwenach sprawdzali ochotnicy z gmin Nowa Karczma i Liniewo.

Zanim strażacy udali się nad jezioro, spotkali się w świetlicy w Nowej Karczmie, gdzie odbyła się część teoretyczna. Podczas niej obecni byli także przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Kościerzyny, na ręce których starosta kościerski Alicja Żurawska przekazała piłę spalinową.

W części praktycznej strażacy-ochotnicy wspólnie z nurkami Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościerzyny przećwiczyli różne metody podejmowania osoby tonącej spod lodu.

Przypomnijmy, że przed tygodniem tego typu ćwiczenia odbyły się w Dziemianach.

Warto dodać, że wchodzenia na lód, gdy nie jesteśmy pewni co do jego grubości, jest bardzo niebezpieczne. Rokrocznie kilkadziesiąt osób traci życie tonąc w zimnej wodzie. Dlatego też strażacy po raz kolejny radzą, jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód.

Jeśli wezwałeś już pomoc, a chcesz podjąć samodzielną akcję ratowniczą, oto, co powinieneś zrobić:

1. Rozejrzyj się czy w okolicy nie ma grubego kija, deski, sanek, liny, koła ratunkowego lub innego przedmiotu, który możesz wykorzystać, aby podać go osobie tonącej. Możesz użyć również drabiny, własnej kurtki lub szalika.

2. Wchodząc na lód połóż się i poruszaj się czołgając. W ten sposób rozłożysz ciężar ciała na jak największej powierzchni i zminimalizujesz ryzyko zapadnięcia się lodu.

3. Jeśli towarzyszą ci inne osoby, możecie razem położyć się na lodzie, łapiąc się za nogi stworzyć łańcuch i czołgając się zbliżyć do osoby tonącej. Po wyciągnięciu jej wycofajcie się w ten sam sposób, nie wykonując przy tym żadnych gwałtownych ruchów.

4. Jeśli jest taka możliwość, przed wejściem na lód zabezpiecz się liną.

5. Nigdy nie podawaj ręki bezpośrednio osobie poszkodowanej - tonący może cię wciągnąć pod lód.

Pamiętaj! Jeśli nie czujesz się na siłach, aby udzielić pomocy, nie ryzykuj i nie wchodź na lód. Wezwij profesjonalną pomoc!

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.