Wspólne ćwiczenia strażaków z Dziemian i Lipusza z ratownictwa lodowego

czwartek, 8 lutego 2018 r., 15:50
fot. AL

Służba strażaków jest współcześnie bardzo wymagająca. Pożary stanowią tylko ułamek ich działań. Muszą sobie radzić z różnego rodzaju zagrożeniami. Niebezpieczeństwo czyha nie tylko na lądzie, ale również na wodzie. Jednym z elementów ich pracy jest ratownictwo lodowe. Aby wciąż doskonalić umiejętności w tej dziedzinie, w sezonie zimowym odbywają się więc specjalne szkolenia. W czwartek działania na lodzie ćwiczyli strażacy z gmin Dziemiany i Lipusz.

W czwartkowe przedpołudnie strażacy-ochotnicy z dwóch kościerskich gmin wspólnie z nurkami Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościerzyny przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa na lodzie. Była to okazja, by sprawdzić skuteczność procedur, a także przetestować sprzęt ratowniczy wykorzystywany podczas interwencji na zamarzniętych akwenach.

- Celem działań było sprawdzenie sił i środków ochotniczych straży pożarnych z gmin Dziemiany i Lipusz pod względem ratownictwa lodowego. Podczas części teoretycznej zapoznano ochotników ze sprzętem, jak również przeszkolono ich z zakresu BHP odnośnie zachowania się podczas ćwiczeń na lodzie - podkreślał st. asp. Mariusz Burandt, zastępca dowódcy JRG Kościerzyna.

- Podczas części praktycznej przećwiczyliśmy metody ratowania osób tonących za pomocą sań lodowych, drabin, sań pneumatycznych, węża strażackiego oraz przy współpracy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościerzyny - dodawał.

Podobne szkolenia odbywają się rokrocznie. Czwartkowe było drugim przeprowadzonym w tym roku.

- Szkolenia odgrywają bardzo ważną rolę. Podczas nich strażacy mogą przećwiczyć różne metody ratowania, by w przypadku realnego zagrożenia, nieść skuteczną i profesjonalną pomoc osobom poszkodowanym. Tym bardziej cieszy, że w ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele wszystkich jednostek OSP z gminy Dziemiany - zaznacza dh Piotr Laska, prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dziemianach.

W najbliższym czasie szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego odbędzie się dla strażaków-ochotników z gmin Nowa Karczma i Liniewo.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.