Prezes Kaszubi Kościerzyna aresztowany

środa, 7 lutego 2018 r., 09:17
fot. archiwum/KPP Kościerzyna

Sąd Rejonowy w Kościerzynie przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec 25-letniego mieszkańca powiatu kościerskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Prezes Kaszubi Kościerzyna usłyszał ponad 60 zarzutów, między innymi dotyczących wyłudzeń kredytów i oszustw.

Jak informuje p.o. rzecznika kościerskiej policji, sierż. Mateusz Czucha, Sąd Rejonowy w Kościerzynie na wniosek Prokuratury Rejonowej w Kościerzynie zastosował środek zapobiegawczy wobec 25-latka w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.

Przypomnijmy, że nad sprawą kościerscy kryminalni pracowali od września. W poniedziałek w toku śledztwa zatrzymali 25-letniego mężczyznę, mieszkańca powiatu kościerskiego. Jak udało nam się ustalić, zatrzymany to prezes Kaszubi Kościerzyna, który zarzucane mu przestępstwa miał popełniać jako pracownik jednego z parabanków.

Jak już informowaliśmy, na obecnym etapie dochodzenia, z zabezpieczonych dokumentów wynika, że przy użyciu sfałszowanych lub zeskanowanych dokumentów wielu osób zawierano umowy.

- Zatrzymanemu 25-letniemu mężczyźnie przedstawiono łącznie 67 zarzutów. Większość z nich dotyczy doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to jest popełnienia czynów z art. 286 § 1 k.k. oraz art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. zagrożonych karą do 8 lat pozbawienia wolności - informuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

- Jak ustalono, podejrzany w składanych w instytucjach finansowych oraz bankach wnioskach o udzielenie pożyczki wprowadzał w błąd pokrzywdzonych, co do swojej tożsamości. Wykorzystywał dane kilku osób, którym wcześniej udzielał pożyczek i kredytów jako pośrednik-doradca klienta jednego z banków, w którym był zatrudniony. Nadto wprowadzał pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru i możliwości spłaty pożyczki. W niektórych przypadkach posługiwał się również uprzednio podrobionymi dokumentami - kontynuuje.

25-latkowi zarzucono również popełnienie oszustw finansowych, to jest czynów z art. 297 § 1 k.k. W celu uzyskania pożyczki poświadczał nieprawdę w składanych wnioskach, podając dane innej osoby. To przestępstwo zagrożone jest karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jak informuje gdańska prokuratura, przedstawione podejrzanemu zarzuty obejmują okres od stycznia do marca 2017r.

- Podejrzany przyznał się do części z zarzuconych mu przestępstw. Złożył obszerne wyjaśnienia - podsumowuje prokurator Grażyna Wawryniuk.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.