Chcą połączyć Kaszubską Marszrutę z powiatem kościerskiem

czwartek, 1 lutego 2018 r., 10:02
fot. nadesłane/UG Karsin

W wielewskim Domu Kultury odbyło się spotkanie samorządowców powiatów kościerskiego i chojnickiego z przedstawicielami LGR "Morenka" oraz Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku w sprawie omówienia koncepcji połączenia tzw. "Kaszubskiej Marszruty" z powiatem kościerskim oraz Trójmiastem, a w przyszłości również z województwem kujawsko-pomorskim.

"Kaszubska Marszruta" to sieć 165 km ścieżek i szlaków rowerowych wytyczonych w powiecie chojnickim. Przebiegają one przez gminy powiatu chojnickiego: Czersk, Chojnice, Brusy i Konarzyny. Aż 61 km to specjalnie wybudowane ścieżki rowerowe, które biegną wzdłuż ruchliwych dróg. Dodatkowo oznakowano 104 km szlaków rowerowych, biegnących drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu oraz częściowo drogami szutrowymi i gruntowymi.

Przedstawiciele poszczególnych samorządów przedstawili krótko sytuację na terenie swoich gmin dotyczącą istniejących i planowanych do realizacji ścieżek rowerowych. Następnie przedstawiona została opracowywana przez Urząd Marszałkowski koncepcja budowy sieci ścieżek rowerowych na terenie województwa. W przypadku Gminy Karsin zakładana jest budowa ścieżki rowerowej z Wiela przez Przytarnię (przy czekającej na realizację budowy wieży widokowej), a następnie prawą lub lewą stroną Jeziora Wdzydzkiego do Wąglikowic, gdzie przebiegać ma ścieżka rowerowa biegnąca w kierunku Trójmiasta.

Obecny na spotkaniu Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski poinformował, że na obecną chwilę województwo nie dysponuje środkami, które można by przeznaczyć na budowę ścieżek rowerowych. Jednak szansa na to może się pojawić w przyszłym roku, w momencie pozyskania specjalnej premii w kwocie 400 mln zł za najlepsze w kraju dysponowanie środków unijnych przez województwo pomorskie. W związku z tym już dziś należy przeprowadzić niezbędne prace planistyczne oraz dokumentacje projektowe, tak by w momencie pojawienia się środków można było bez zwłoki przystąpić do ich budowy.

Do końca stycznia samorządy przedstawią swoje plany do Biura LGR "Morenka", które przekaże je do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

nadesłane/Łukasz Datta/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.