Porcelanowy jubileusz KGW Wdzydze Tucholskie

poniedziałek, 29 stycznia 2018 r., 13:39
fot. nadesłane/Agnieszka R.

Od 20 lat panie z KGW we Wdzydzach Tucholskich działają na rzecz swojego środowiska. Na swoim koncie mają mnóstwo społecznych działań. Udział w przeróżnych kiermaszach, imprezach służy promocji ich wsi i karsińskiej gminy. Porcelanowy jubileusz był okazją do podsumowania tego, co udało się zrobić przez minione lata, a także uhonorowania zasłużonych członkiń.

Koło Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich (gm. Karsin) założono 23 stycznia 1998 roku. Inicjatorką jego powstania była Barbara Zabrocka, która została przewodniczącą koła i funkcję tę pełni do dziś.

- Koło Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich istniało w tej miejscowości wiele lat wcześniej, później zawiesiło działalność. 20 lat temu postanowiłam reaktywować koło. Dlaczego? Po to, aby działać dla lokalnej społeczności. Jesienią 1997 roku oddano do użytku remizę OSP, a w styczniu powstało koło - wspomina Barbara Zabrocka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich.

- Fakt założenia koła spotkał się z miłym odzewem wśród lokalnej społeczności. Miałyśmy, gdzie się spotkać, porozmawiać, miło spędzić czas przy kawie. Organizowałyśmy zabawy, m.in. sylwestrową - dodaje.

Obecnie organizacja liczy 13 członkiń, z tego trzy, w tym przewodnicząca koła i jej córka, od początku istnienia stowarzyszenia.

- Mam nadzieję, że przynależność do koła będzie poniekąd naszą tradycją rodzinną. Jak reaktywowałam koło, to moja córka mając 12 lat pomagała nam, stała przy zmywaku. Dziś aktywnie działa razem z nami - przyznaje Barbara Zabrocka.

Koło Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich imprezy okolicznościowe, które zawsze spotykają się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców, organizuje do dziś. Panie współpracują też z innymi lokalnymi organizacjami. Są tam, gdzie potrzebują ich pomocy. Obecnie włączyły się w organizację zajęć feryjnych dla dzieci, aktywnie uczestniczą w gminnych uroczystościach, ale też reprezentują gminę poza jej granicami.

- Głównie działamy na rzecz naszych mieszkańców. W 2009 roku startowałyśmy w Turnieju Organizacji Pozarządowych w Karsinie. Zajęłyśmy drugie miejsce. W 2012 roku po raz pierwszy reprezentowałyśmy nasza gminę na Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Kościerzynie. Brałyśmy w nim udział także w kolejnych latach. Raz zajęłyśmy trzecie miejsce. Cieszymy się jednak, że mogłyśmy wystąpić i zaprezentować się - podkreśla szefowa KGW.

Za paniami już 20 lat aktywnej działalności na rzecz lokalnej społeczności. O czym marzą na kolejne lata?

- Naszym największym marzeniem jest własne lokum, aby udało się wygospodarować pomieszczenie właśnie na rzecz naszego koła. Ponadto chciałyśmy zakupić sprzęt nagłaśniający. Od wójta otrzymałyśmy wzmacniacz. Brakują więc nam głośniki. Mam nadzieję, że uda nam się je zakupić, byśmy mogły same puszczać muzykę na organizowanych przez nas imprezach. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze, będziemy mogły zainwestować w sprzęt do kuchni - podsumowuje Barbara Zabrocka, przewodnicząca KGW Wdzydze Tucholskie.

Z okazji porcelanowego jubileuszu odbyło się uroczyste spotkanie, na które przybyli m. in. Przewodniczący Rady Gminy - Bogdan Piankowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego - Józef Modrzejewski, zastępca przewodniczącej KGW Górki - Sabina Sałata, Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych i Organizacji - Piotr Hałuszczak, Prezes OSP Wdzydze Tucholskie - Henryk Pepliński, Naczelnik OSP Wdzydze Tucholskie - Ariel Mientki, sołtys wsi Wdzydze Tucholskie - Mariusz Narloch, proboszcz parafii Wiele - ks. Jan Flisikowski oraz członkowie kół gospodyń z Górek i Wdzydz, jak i mieszkańcy wsi.

Zaproszeni goście nie szczędzili słów gratulacji i podziękowań w kierunku członkiń koła za ich dwie dekady działalności. W dowód uznania w szczególny sposób nagrodzono pięć pań, a mianowicie Malwinę Zabrocką, Joannę Mientką, Hannę Baczyńską, Annę Stopę oraz Krystynę Miloch. Członkinie te zostały odznaczone medalem "Orderu Serca - Matkom Wsi".

Po oficjalnej części spotkania nadszedł czas na okazjonalny tort i wspólną zabawę.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.