Świętowali 98. rocznicę Wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny

niedziela, 28 stycznia 2018 r., 17:55
fot. AL

W niedzielę kościerski rynek na kilka godzin cofnął się w czasie o 98 lat, aby przypomnieć historyczne wydarzenie, jakim było przybycie armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego. Tegoroczne obchody uświetniła Orkiestra Wojska Polskiego z Elbląga. Nie zabrakło również Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP.

Tradycyjnie na terenie Wielkiego Klincza i Kościerzyny odbyły się uroczystości związane z obchodami upamiętniającymi Wkroczenie Wojskich Polskich na Pomorze. 31 stycznia przypadnie 98. rocznica przybycia armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego.

Rocznicę odzyskania niepodległości przez Kościerzynę i powiat kościerski uczczono też w Łubianie, gdzie po porannej mszy świętej, harcerze złożyli kwiaty przed przykościelnym krzyżem. W Wielkim Klinczu uroczystości rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie mszą św., po której uroczysty korowód na czele z II Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich przeszedł pod miejscową salę wiejską. Tam zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokaz szwoleżerów, jak i skosztować tradycyjnej grochówki wojskowej przed kolejną edycją Rajdu Patriotycznego.

Po południu obchody przeniosły się do Kościerzyny. Tu również uroczystości rozpoczęto mszą św., a następnie na Rynku przywitano szwoleżerów i orkiestrę Wojska Polskiego z Elbląga.

Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień.

- Tym wydarzeniem rozpoczynamy uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległosci. My, jako kościerzacy na oficjalne potwierdzenie tego faktu musieliśmy czekać dwa lata dłużej, ale nasi pradziadowei, dziadowei i ojcowie walczyli o wolną, praworządną Polskę, taką teraz mamy. Mamy za co dziękować i mamy obowiązek ten dar przekazywać kolejnym pokoleniom. Na Kaszubach przywiązanie do ziemi rodzinnej, polskości było jeszcze mocniejsze. U nas pokazywaliśmy, że jesteśmy silni rodziną, silni Bogiem i dlatego udało się dużą część Kaszub i Kościerzynę włączyć do Polski. Za to jesteśmy wdzięczni. Będziemy starać się wychowywać młode i kolejne pokolenia, aby cieszyły się tym, że mogą w obecnej wolnej, praworządnej Polsce żyć - podkreślał burmistrz Michał Majewski.

- Spotykamy się tutaj co roku, aby uczcić niepodległość Kościerzyny i powiatu kościerskiego. Jestem dumna, że z roku na rok jest z nami coraz więcej mieszkańców, którzy chcą z nami świętować. Rozpoczynamy obchody setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. To dzisiejsze wydarzenie, jaki i te które są przed nami niech spowodują, że będziemy dumni, radośni, że żyjemy w kraju wolnym i niepodległym. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień dla wszystkich was będzie radosny, a rok uczcijmy pod hasłem "Wolność dla wszystkich, równość i braterstwo, a Ojczyzna na wieki wieków wolna"- dodawała starosta kościerski Alicja Żurawska.

Zarząd Związku Piłsudczyków RP postanowił też odznaczyć osoby, które w sposób szczególny dbają o upamiętnienie tradycji oraz krzewią patriotyzm.

Za wybitne osiągnięcia w krzewieniu idei i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP odznaczeni zostali: prof. Tadeusz Linkner oraz Andrzej Gierszewski.

Po oficjalnych uroczystościach tradycyjnie odbył się Mini Rajd Kaszubski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.