50 lat WOPR-u na Pomorzu. Posypały się odznaczenia i podziękowania dla kościerskich ratowników

czwartek, 25 stycznia 2018 r., 16:46
fot. AL

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na Pomorzu świętuje 50-lecia istnienia. Najprężniej działającą jednostką w Pomorskiem jest kościerski WOPR i dlatego to właśnie w Kościerzynie odbyła się uroczystość z okazji złotego jubileuszu. Posypały się więc odznaczenia i podziękowania dla tutejszych ratowników, ale też osób i instytucji ich wspierających.

W czwartek w Sali Szopińskiego w Kościerzynie odbyła się uroczystość z okazji 50 lat istnienia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Pomorzu. Wyróżniającą się jednostką w województwie jest kościerski WOPR i dlatego to w Sercu Kaszub postanowiono kontynuować świętowanie złotego jubileuszu.

- Kościerski WOPR jest najsilniejszą naszą jednostką na terenie województwa. Działa najprężniej, posiada największą liczbę wyszkolonych ratowników, pozyskał specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu na akwenach wodnych w Kościerskiem jest bezpiecznie. Tutejszy WOPR rozwija się także dzięki coraz lepszej współpracy z samorządami - podkreśla Marek Koperski, prezes pomorskiego WOPR-u.

- Można powiedzieć, że kościerski WOPR ma się dobrze. Mamy wielu wyszkolonych ratowników. Obecnie nasza jednostka zrzesza ich około 200. Pracujemy na kąpieliskach, ale też obsługujemy pływalnię w Kościerzynie. Prowadzimy naukę pływania. Jako pomorski WOPR pozyskaliśmy fundusze ze środków unijnych, dzięki którym mogliśmy zakupić profesjonalny sprzęt, który pomaga nam ratować - dodaje Ryszard Brzoskowski, prezes kościerskiego WOPR-u.

Czwartkowa uroczystość była okazją do przypomnienia początków działalności WOPR-u. Pierwsze szkolenia nowo zawiązanych drużyn nad Jeziorem Garczyn odbyły się w 1970 roku. Trzy lata później powstała drużyna ratownictwa wodnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kościerzynie, której kierownikiem został Jerzy Brzoskowski. W latach 80. rozpoczęto prelekcje prewencyjne dla dzieci i młodzieży. Od 1994 roku do dziś rokrocznie odbywają się darmowe lekcje nauki pływania. W 2008 roku kościerski WOPR otrzymał osobowość prawną.

- Jesteśmy organizacją specjalistyczną. Specjalizujemy się w tym, żeby organizować pomoc, ratować życie, zdrowie w różnych sytuacjach, głównie nad wodą. Nasza misją na miarę XXI wieku jest brak osób tonących, brak osób, które utonęły w akwenach na Pomorzu i powiecie kościerskim - podkreślał Maciej Szulc, wiceprezes kościerskiego WOPR-u.

Przedstawiając historię WOPR-u w Kościerzynie nie sposób pominąć dwóch nazwisk Jerzego Brzoskowskiego i Romualda Wołodźki.

- Romuald przyjechał do Kościerzyny i tu zostawił swoje serce. Przez lata prowadził tu szkołę pływania. Wielu z was jest jego wychowankami. Dzięki jego pracy było bezpiecznie, bo rodzic, dziadek mógł iść z dzieckiem nad wodę spokojnym, bo wiedział, że jego pociecha jest po twardej szkole pływania Romualda - wspominał Marek Koperski.

Uroczystość była też doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych ratowników oraz osób i instytucji współpracujących z nimi. Podziękowania też wszystkim ratownikom, którzy przez cały rok 2017 dbali o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, jak i korzystających z kościerskiej pływalni.

Warto też dodać, że dwie osoby otrzymały szczególne wyróżnienia. Medale za uratowanie życia trafiły do Stefana Narlocha i Aleksandry Zabrockiej.

- Stefan uratował mężczyznę, który przy dużej fali wywrócił się na kajaku na środku jeziora Wdzydzkiego. W pewnym momencie ten mężczyzna ostatkiem sił wynurzał się tylko na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza i znikał pod wodą. Stefan w odpowiednim czasie zawiadomił nas i razem wyciągnęliśmy tego mężczyznę. Pomoc przybyła w ostatniej chwili. Uratowany mężczyzna wrócił do zdrowia - relacjonował Ryszard Brzoskowski.

- Ola Zabrocka była z dzieckiem z Dobrogoszczu nad jeziorem. Zauważyła, że jeden z mężczyzn tonie. Część ludzi odwróciła się i poszła. Ola pobiegła do wody. Wyciągnęła z wody mężczyznę, ważącego około stu kilogramów. W tym momencie narażała swoje życie. Mogła zostawić swoje dziecko na brzegu. Mimo to nie wahała się ruszyć z pomocą. Uratowała tonącemu życie - podsumował.

Lista odznaczonych i wyróżnionych osób

Medalem 50 Lat WOPR na Ziemi Pomorskiej uhonorowani zostali:
Michał Majewski
Karolina Baska
Marian Pick
Andrzej Hinc
Leszek Pobłocki
Dariusz Turzyński
Kamila Żywicka
Mirosław Ebertowski
Grzegorz Piechowski
Grzegorz Świtała
Grzegorz Daszkowski
Mariola Barełkowska
Marcin Piotrzkowski
Tomasz Radomski
Tomasz Klinkosz
Grzegorz Zabrocki
Alicja Żurawska
Jan Zaborowski
Grażyna Greinke
Wiesław Kiedrowicz
Leszek Zwolakiewicz
Szymon Słomiński
Elżbieta Żelichowska

Brązową Honorową Odznaką WOPR odznaczeni zostali:
Jacek Niemkiewicz
Tadeusz Wirkijowski
Rafał Twardowski
Zbigniew Ostrowski
Małgorzata Nowaszczuk
Paweł Nowaszczuk
Patrycja Nieżórawska
Paweł Młyński

Srebrną Honorową Odznaką WOPR odznaczeni zostali:
Dawid Gliński
Maciej Werochowski
Maciej Szulc
Adam Szewczyk
Maciej Jankowski
Roman Czyżewski
Dorota Brzoskowska
Adam Bork

Złotą Honorową Odznaką WOPR odznaczeni zostali:
Grzegorz Turzyński
Stefan Narloch
Teofil Skwierawski

Złotą Honorową Odznaką WOPR za zasługi z liściem laurowym odznaczony został:
Zygmunt Gliński

Błękitnym Krzyżem uhonorowany został:
Leszek Spolak

Brązowym Medalem za Zasługi dla WOPR:
Elżbieta Żelichowska
Andrzej Knitter
Zbigniew Galiński
Tomasz Klinkosz
Grzegorz Piechowski

Medalem za uratowanie życia odznaczeni zostali:
Stefan Narloch
Aleksandra Zabrocka

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.