Pod czterema osobami załamał się lód. Wpadli w hipotermię - zimowe ćwiczenia służb

środa, 24 stycznia 2018 r., 14:32
fot. AL

W środowe przedpołudnie służby interweniowały nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie, gdzie pod czterema mężczyznami załamał się lód. Gdy przybyła pomoc, poszkodowani znajdowali się w hipotermii. Szczęśliwie był to tylko scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych, które polegały na sprawdzeniu procedury związanej z pomocą osobom wychłodzonym.

Pod grupą czterech osób w jeziorze Gałęźnym w Kościerzynie załamał się lód. Dopiero po jakimś czasie, pozostających w wodzie, poszkodowanych zauważył przechodzień, który zaalarmował odpowiednie służby. Pierwsi na miejscu zdarzenia pojawili się strażacy.

- Nasze działania polegały na wyciągnięciu ludzi na brzeg, umieszczeniu ich w ogrzewanych namiocie. Dalsza część ćwiczeń, a więc przeprowadzenie segregacji, transport poszkodowanych do szpitala, gdzie przećwiczono procedury postępowania z osobą w stanie hipotermii, leżała już w gestii zespołów ratownictwa medycznego - informuje bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

- Działania miały na celu przećwiczenie procedury związanej z pomocą osobie wychłodzonej. Procedura ta polega na ewakuacji osoby poszkodowanej z miejsca zagrożenia bez zbędnych ruchów, sprawdzeniu podstawowych funkcji życiowych przedłużonych do jednej minuty, przetransportowaniu poszkodowanego w strefę bezpieczną oraz zapewnienie mu termoizolacji, a więc komfortu cieplnego do momentu przybycia jednostek ratownictwa medycznego - wyjaśnia mł. asp. Daniel Wyka, Powiatowy Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP w Kościerzynie.

- Mieliśmy także okazję przygotować punkt udzielenia pomocy medycznej poszkodowanym przez zespół ratownictwa medycznego w ogrzewanym namiocie pneumatycznym - dodaje.

Celem ćwiczeń było nie tylko udoskonalenie działań związanych z udzielaniem pomocy osobom w hipotermii, ale też wypracowanie oraz sprawdzenie standardów współpracy ze sobą różnych służb.

- Ćwiczyła nie tylko straż pożarna, ale też zespoły ratownictwa medycznego, czy policja, której zadaniem było zabezpieczenie terenu, organizacja ruchu przede wszystkim przy wyjeździe z ulicy Słonecznej na ulicę Kartuską, gdzie jest on wzmożony. Zaangażowane w działania byli pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego oraz Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku. Są to ćwiczenia integrujące i spajające wszystkie służby - podkreśla bryg. Tomasz Klinkosz.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z JRG Kościerzyna, strażacy-nurkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego, OSP Łubiana, OSP Kościerzyna, zespoły ratownictwa medycznego oraz policja.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.