Charakter karnawału w Wenecji oddali na włosach - konkurs o "Złotą Szpilkę Fryzjerską"

czwartek, 18 stycznia 2018 r., 15:57
fot. MD-Z

Misterne koki, pełne fantazji upięcia, barwne maski i wyszukane stroje podziwiać można było podczas kolejnej, ósmej już edycji konkursu o Złotą Szpilkę Fryzjerską, który w czwartek odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach. Uczestniczyli w nim młodzi adepci sztuki fryzjerskiej z Kościerzyny, Słupska, Wejherowa, Somonina, Żukowa i Kartuz.

Tematem przewodnim tegorocznej rywalizacji przyszłych mistrzów fryzjerstwa tym razem był "Karnawał w Wenecji". Konkurs o Złotą Szpilkę odbył się już po raz ósmy, każdemu towarzyszy inny motyw przewodni. W czerwcu motywem głównym był wiersz Brzechwy "Na straganie". W konkursie uczestniczą uczniowie klas technikum fryzjerskiego i zasadniczej szkoły zawodowej. To dla nich okazja, by sprawdzić swoje umiejętności i wykazać się talentem.

W tej edycji uczestniczki spisały się świetnie. Same przygotowywały nie tylko fryzury, ale całą stylizację. Zadbały m.in. o makijaże i stroje swoich modelek. Większość przygotowały samodzielnie.

- Wenecki karnawał jest najpopularniejszym karnawałem w Europie. Mieszkańcy Wenecji prześcigali się w produkcji fantazyjnych wykonanych z drogich materiałów w luksusowych warsztatach. Maska, którą ma moja modelka pochodzi właśnie z Wenecji. Zabawy karnawałowe trwają po kilka dni, króluje na nich różnorodność kolorów oraz bogactwo fryzur i strojów. Wraz z moją modelką wykonałyśmy samodzielnie strój oraz dodatki, aby harmonijnie komponowały się one w całość. Wykonałam też umieszczony w upięciu zegar, by podkreślić, że karnawał to okres odliczania czasu - opowiadała Agnieszka Buszman z Kościerzyny, jedna z uczestniczek konkursu.

- Moją fryzurę wykonałam przy użyciu siatek. Dołączyłam do nich plecionki, które wykonałam z włosów naturalnych do zrobienia sukienki wykorzystałam firany oraz balony - opowiadała Klaudia Litwin z ZST w Kartuzach.

- Postanowiłam, że przedstawię postać błazna. W Polsce nazywany jest też wesołkiem. Charakterystycznym dla tej postaci są trzy rogi zakończone dzwoneczkami, oznaczają one ośle uszy i ogon. Nieodłączne elementy to berło i kolorowy strój. Rogi, ozdoby berła i buty wykonałam samodzielnie - opowiadała Weronika Narloch z Kościerzyny.

Prace oceniało jury w składzie Anna Sobieraj, Barnaba Kalista i Grzegorz Cirotzki.

- Bierzemy pod uwagę takie elementy, jak jakość wykonania fryzury, stopień trudności - niektóre są bardziej pracochłonne i wymagają więcej dokładności, a także czystość stanowiska pracy. Bardzo ważna przy ocenie jest też zgodność z tematem, chodzi o to, by były to rzeczywiście fryzury inspirowane karnawałem. Poziom w tym roku jest bardzo wysoki, choć pojawiły się też fryzury, które nie do końca nadają się na fryzury konkursowe, można je wykorzystać do salonu np. jako fryzurę weselną, a niekoniecznie na konkurs. Niemniej poziom jest naprawdę świetny, kreacje są bardzo przemyślane i dopracowane. Można się poczuć jak na karnawale we Włoszech - mówił Grzegorz Cirocki, członek jury.

Wyniki VIII Konkursu o Złotą Szpilkę Fryzjerską":

I miejsce - Agnieszka Buszman z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Kościerzynie
II miejsce - Marcelina Michta z Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie
III miejsce - Klaudia Litwin z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach
Wyróżnienie - Marta Piekarska z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.