Nowe oblicze stołówki w PCM w Garczynie. Zniknęły też bariery architektoniczne

wtorek, 16 stycznia 2018 r., 14:34
fot. AL

Generalny remont całego budynku wraz z przystosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych - taki był cel realizowanych przez ubiegły rok prac w obiekcie stołówki w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Otwarcie odnowionej stołówki odbyło się we wtorek. Teraz budynek czeka jeszcze na wyposażenie go w niezbędny sprzęt.

We wtorkowe południe w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie nastąpiło uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku stołówki. W wydarzeniu tym poza władzami powiatu kościerskiego wziął też udział marszałek Mieczysław Struk.

- Budynek doczekał się generalnego remontu i przebudowy. Śmiało możemy powiedzieć, że jest to budynek przygotowany na miarę czasów i nie musimy się go wstydzić. Nasza młodzież i wczasowicze będą mogli korzystać z posiłków w bardzo dobrych warunkach już w tym roku. Inwestycja ta była bardzo ważna. Był to jeden z nielicznych już budynków w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie, który był w tragicznym stanie i wymagał remontu. Standardem odpowiada warunkom hotelowca i Centrum Informacji Turystycznej - podkreślała starosta kościerski Alicja Żurawska.

- Pamiętam jak był tu barak. Było to w czasach, gdy ośrodek znajdował się pod opieką kuratorium oświaty. Po powstaniu samorządów, powiat kościerski przejął odpowiedzialność i rzeczywiście jest ona tu realizowana z myślą o przyszłości, ludziach, którzy się tu pojawiają, szczególnie dzieciach. Dziś jest to infrastruktura, której nie musicie się wstydzić i jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. To jest ważne. Cieszę się, że uczestniczyliśmy w tym projekcie - dodawał marszałek Mieczysław Struk.

Wykonanie projektu pn. "Przebudowa i modernizacja budynku stołówki na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie wraz z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych" było podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich realizowany był od kwietnia do czerwca 2017 roku i obejmował wymianę pokrycia dachu na budynku stołówki.

Od września do grudnia trwał drugi etap zadania. W tym czasie zmodernizowano obiekt stołówki oraz przystosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach tego etapu przede wszystkim przebudowano toalety i łazienki, wymieniono drzwi, wyremontowano ściany, sufit, wymieniono nawierzchnię posadzek, wymieniono instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną itp.

Dzięki realizacji tego zadania osoby niepełnosprawne będą mogły w pełni korzystać z obiektu stołówki Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie w całości pozbawionej barier architektonicznych.

Ogólna wartość zadania wyniosła 658.794,18 zł (netto), z tego 300.000 zł (netto) pochodzi z dofinansowania robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Obiekt w najbliższym czasie zostanie doposażony w sprzęt.

- Zbieramy oferty na wyposażenie pomieszczeń kuchennych, abyśmy mogli tu również przygotowywać posiłki dla młodzieży - podsumowuje starosta Alicja Żurawska.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.