Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 26. Finał już w niedzielę!

środa, 10 stycznia 2018 r., 13:15
fot. archiwum

Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków - to hasło i cel przyświecający 26. finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał już w najbliższą niedzielę. Kwestujących wolontariuszy z pewnością nie zabraknie na terenie powiatu kościerskiego. Odbędą się także liczne licytacje oraz inne orkiestrowe atrakcje. Sprawdź, gdzie będziesz mógł bawić się i pomagać wspólnie z WOŚP!

Już od dwudziestu sześciu lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na rzecz ratowania zdrowia i życia. W dzieło włączają się setki wolontariuszy w całym powiecie. W ciągu poprzednich dwudziestu pięciu Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę niemal 830 mln złotych.

W tym roku celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wyrównywanie szans w leczeniu noworodków.Warto przypomnieć, że neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

- Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale - podkreśla Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kościerzyna

Największy orkiestrowy sztab tradycyjnie będzie mieścił się w Kościerzynie w Kościerskim Domu Kultury przy ul. Długiej 31, a będzie liczył około 500 wolontariuszy. Prócz samej Kościerzyny kwesty odbędą się też w Dziemianach, Lipuszu, Kaliszu, Liniewie, Wielkim Podlesiu, Wielkim Klinczu i Łubianie. Od godziny 16.30 kościerski sztab zaprasza na Rynek w Kościerzynie, gdzie odbędą się koncerty, pokazy (karate - Kościerski Klub Kyokushin Karate, ratownictwa medycznego, tresury psa) i liczne licytacje. Kościerski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończy z pewnością niezwykle widowiskowe światełko do nieba.

Gmina Nowa Karczma

30 wolontariuszy będzie też zbierać pieniądze do orkiestrowych puszek na terenie gminy Nowa Karczma. Od wczesnych godzin rannych będą zachęcać mieszkańców do wsparcia tegorocznego celu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy kościołach, jak i innych miejscach miejscowości.

Gmina Liniewo

Od rana wolontariuszy będzie można spotkać też na ulicach gminy Liniewo, którzy głównie będą kwestować przy kościołach. Liniewska część orkiestrowego sztabu liczy 15 wolontariuszy. O godzinie 15. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Liniewie zaprasza do sali urzędu, gdzie tradycyjnie odbędzie się koncert noworoczny.

Gmina Lipusz

Dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków kwestować będą też na ulicach gminy Lipusz. Tu poza możliwością wrzucenia pieniędzy do puszek, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zaprasza o godzinie 10.30 do hali sportowej na czwartą rundę Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej Kobiet, a o godz. 14. nad Jezioro Skrzynki na doroczne podglądanie morsów. Lipuski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwieńczą jasełka przedszkolaków z Zespołu Szkół w Lipuszu, które odbędą się w sali GOKSiR-u o godzinie 17.

Gmina Karsin

Po raz kolejny z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagra też tradycyjnie gmina Karsin. Od rana będzie można wrzucać tam pieniądze do puszek, a popołudniem sztab karsiński sztab zaprasza zarówno do Domu Kultury w Karsinie, jak i Wielu. W Karsinie wspólna orkiestrowa zabawa rozpocznie się o godzinie 16. koncertem w wykonaniu uczniów szkoły w Karsinie. Ponadto w programie również loteria fantowa, liczne licytacje i słodki sklepik. Dom Kultury w Wielu zaprasza z kolei od godziny 17. W programie występy gitarzystów i tańca nowoczesnego, występ zespołu Dominanta, pokaz baniek mydlanych, tańce integracyjne, malowanie twarzy, zdobienie paznokci, kiermasz orkiestrowy, słodki sklepik oraz licytacje i loteria fantowa.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.