Karsin. Budżet 2018 uchwalony jednogłośnie

wtorek, 9 stycznia 2018 r., 10:08
fot. nadesłane/UG Karsin

Głównym punktem ostatniej sesji Rady Gminy Karsin w dniu 28 grudnia było głosowanie nad projektem budżetu na 2018 rok. Po stronie dochodów zaplanowano kwotę 33.519.246,57 zł, natomiast wydatki mają wynieść 36.850.882,46 zł. Tegoroczne inwestycje zaplanowano na kwotę 7.172.331,27 zł, co stanowi 19,5 proc. wydatków gminy. Po raz kolejny radni postawili sobie ambitny plan, którego wykonanie zaowocuje realizacją wielu ważnych dla mieszkańców zadań.

Pierwsze miesiące roku upłyną pod znakiem dokończenia rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji tj. rozbudowy oczyszczalni ścieków w Cisewiu oraz rozbudowy budynku Urzędu Gminy w Karsinie. Realizacja obu inwestycji przebiega zgodnie z planem i wiosną powinny zostać oddane do użytku.

Najważniejsze zadanie inwestycyjne na 2018 rok to przebudowa nawierzchni drogowych wraz z budową kanalizacji deszczowej na ulicach Rozalii Narloch, Słonecznej i Na Skarpie w Karsinie. Na ten cel planuje się przeznaczyć 2,4 mln zł. W związku z faktem, że w ostatnim czasie znacząco wzrosły ceny usług oraz materiałów gmina będzie musiała przeliczyć kosztorysy realizacji tych inwestycji.

Wspólnie z Nadleśnictwem Lipusz planowana jest modernizacja drogi gruntowej z Wiela do Robaczkowa. Wartość zadania szacowana jest na kwotę 420.000 zł, z czego gmina zabezpieczyła 100.000 zł jako wkład własny. Znaczne środki będą też wydatkowane na bieżące utrzymanie i modernizację pozostałych dróg gminnych. W tym roku może być to jednak szczególnie trudne z uwagi na fakt, że praktycznie cały dostępny w okolicy materiał do budowy dróg (tłuczeń itp.) jest wykupiony na modernizację dróg leśnych na terenach dotkniętych skutkami nawałnicy z sierpnia ubiegłego roku. Sprowadzenie kruszywa z innych rejonów kraju znacząco podniesie koszty modernizacji prowadzonych przez samorząd. Niezależnie od tego praktycznie wszystkie drogi gruntowe będą do naprawy. Zarówno radni jak i sołtysi obecni na sesji stwierdzili, że naprawa dróg przy obecnej pogodzie jest wyrzuceniem pieniędzy dosłownie i faktycznie w błoto. Dlatego też konieczne prace będzie można prowadzić tylko kiedy ustąpią opady deszczu czy śniegu i teren dróg będzie osuszony lub zmarznięty.

Gmina zamierza również kontynuować budowę ścieżek rowerowych i chodników. W pierwszym kwartale bieżącego roku opracowana zostanie koncepcja budowy ścieżki rowerowej z Karsina do granicy gminy w kierunku Czerska. Opracowywany jest też projekt zagospodarowania przestrzennego dla budowy ścieżki rowerowej wokół Jeziora Wielewskiego. Natomiast w Osowie za kwotę 50.000 zł planuje się budowę chodnika przy ulicy Hallera. Jego wykonanie jest niezbędne przed planowanym na 2019 rok ułożeniem dywanika asfaltowego wokół stawu wiejskiego.

Ponad 430.000 zł kosztować ma zagospodarowanie rekreacyjne działki gminnej nad kanałem Wdy w Bąku. Urządzona zostanie tam zatoka postojowa z pomostem do cumowania kajaków. Na brzegu stanie suszarka na kajaki, 2 wiaty z miejscem do odpoczynku oraz paleniskiem do ogniska, przenośne sanitariaty oraz kosze na śmieci. Przygotowane zostanie też pole namiotowe, plac zabaw z nawierzchnią trawiastą i boisko do siatkówki, a cały teren zostanie ogrodzony. Zadanie realizowane będzie w ramach projektu "Pomorskie Szlaki Kajakowe - Z nurtem Wdy" i w 85-procentach dofinansowane zostanie ze środków unijnych.

Wczesną wiosną rozpocznie się budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajdować się będzie przy oczyszczalni ścieków w Cisewiu. Rozstrzygnięty już został przetarg na realizację tego zadania, a na jego realizacja ma kosztować 276.000 zł.

W bieżącym roku wykonane mają też zostać dwie inwestycje w ramach Lokalnej Grupy Działania "Stolem", gdzie gmina ma do "wykorzystania" 325.000 zł środków unijnych. Pierwsza polegać ma na zagospodarowaniu stawu wiejskiego w Przytarni. Zakres działań przewiduje oczyszczenie stawu i rowu melioracyjnego oraz rekreacyjne zagospodarowanie przyległej działki poprzez budowę drewnianej wiaty, altan z ławostołami i mostku, a także nasadzenie zieleni i ogrodzenie całego terenu. Na realizację tego zadania w budżecie samorządu przewidziano kwotę 350.000 zł. Wynik przetargu da odpowiedź jaką kwotą dysponować będzie samorząd na wykonanie drugiej inwestycji tj. budowy nowego placu zabaw przy plaży nad jeziorem wielewskim.

Nie zapomniano też o mieszkańcach mniejszych miejscowości. Już wiosną zamontowane zostaną przyrządy na nowym placu zabaw w Górkach, który będzie mieścił się przy dawnej szkole. Wykonana też zostanie nowa scena drewniana, która wykorzystywana będzie przy organizacji festynów i zabaw. Nowy plac zabaw urządzony też zostanie przy plaży gminnej we Wdzydzach Tucholskich. Jak tylko pogoda na to pozwoli rozpoczną się remonty i malowanie świetlic wiejskich i przystanków. Wymienione też zostaną okna w świetlicy wiejskiej w Borsku. Kwotę 100.000 zł zabezpieczono na dofinansowanie obiektów zabytkowych w gminie Karsin (dotyczy to Wiela i Karsina).

Powody do zadowolenia mają też strażacy z OSP w Wielu. W ubiegłym tygodniu odebrali wóz bojowy marki Mercedes. Jest to auto typu średniego, ze zbiornikiem wodnym o pojemności 3000 litrów i kabiną mogącą pomieścić 8 osób. Jego zakup częściowo finansowany był z ubiegłorocznego budżetu z darowizny przekazanej przez zakład Sylva z Wiela (75.000 zł), a na rok bieżący pozostało do zapłaty 125.000 zł. Zastąpi on używanego do tej pory Magirusa, którego wielewscy strażacy otrzymali w 2006 roku. Został on wystawiony na sprzedaż, a środki z jego sprzedaży zasilą budżet gminy.

Na rozstrzygnięcie konkursu czeka wniosek na budowę kanalizacji dla Zamościa. Powinno to nastąpić w pierwszym półroczu tego roku. W przypadku uzyskania dofinansowania opiewającą na 2,5 mln zł inwestycję samorząd zamierza zrealizować pod koniec lata lub jesienią tego roku.

Być może w tym roku uda się też uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych na budowę wieży widokowej w Przytarni. Wniosek Gminy Karsin pozytywnie przeszedł wszystkie etapy konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski, jednak z uwagi na ograniczoną pulę środków nie uzyskał dofinansowania. Na 16 wniosków, które spełniały wszystkie formalne wymogi dofinansowanie otrzymało tylko 7. Pozostałe 9 wniosków, w tym gminy Karsin, które łącznie opiewają na kwotę 17 mln zł już bez konkursu mogą uzyskać dofinansowanie ze specjalnej premii jaką otrzyma województwo pomorskie za najlepsze od lat dysponowanie środków unijnych. Koszt budowy wieży szacuje się na 2 mln zł, z czego dofinansowanie może wynieść aż 85%. Wieża widokowa znajdować się będzie na górze Chełmice położonej między Wielem i Przytarnią. Jest to najwyższe po Wierzycy wzniesienie Kaszub, którego wysokość wynosi 201,4 m n.p.m. Wysokość projektowanej wieży ma wynieść 40 metrów, a jej konstrukcja ma być wykonana z drewna i stali. Znajdować się na niej będą dwie platformy widokowe. Oprócz wieży planowana jest także budowa budynku wolnostojącego do obsługi ruchu turystycznego z punktem gastronomicznym, toaletami, izbą wystawową oraz punktem sprzedaży pamiątek.

Na wynik konkursu czeka też wniosek p.n. "Słońce źródłem pozyskiwania energii" złożony wspólnie przez gminy Chojnice, Czersk, Brusy, Konarzyny i Karsin na budowę instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. Opiewa on na łączną kwotę 10 mln zł, z czego gmina Karsin ma otrzymać 2 mln zł. Planowana jest budowa na kilkudziesięciu budynkach instalacji fotowoltaicznych o mocach od 2 do 5 kW. Dofinansowanie dla mieszkańca ma wynieść 85 proc.. Nabór wniosków wśród zainteresowanych przeprowadzony został już w grudniu 2016 roku, a wniosek o dofinansowanie złożony został na początku ubiegłego roku, lecz władze województwa nie zdążyły jeszcze ogłosić wyników konkursu.

W głosowaniu nad przyjęciem uchwały w sprawie budżetu na 2018 rok wszyscy z trzynastu obecnych na sesji radnych głosowali za jej przyjęciem.

nadesłane/Łukasz Datta/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.