W sobotę po raz kolejny Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami Dziemian

czwartek, 4 stycznia 2018 r., 16:34
fot. archiwum/AL

W sobotę już ulicami Dzieman przemaszeruje kolorowy Orszak Trzech Króli. W ten sposób już po raz siódmy mieszkańcy gminy i okolic uczczą Święto Objawienia Pańskiego. Hasło tegorocznego orszaku to "Bóg jest dla wszystkich". Orszakowi tradycyjnie towarzyszyć będą wybory Kaszubskiego Króla.

Orszak Trzech Króli to inicjatywa, która narodziła się ponad dekadę temu. W tym roku już po raz dziesiąty tłumne Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. Na Kaszubach jeden z pierwszych orszaków zorganizowano w Dziemianach.

- Motywem przewodnim OTK 2018 będzie przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Scenariusz Orszaku mieści wszystkich: ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach, ludzi na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, będzie pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga - informują organizatorzy ogólnopolskiego orszaku.

- Hasło "Bóg jest dla wszystkich" nawiązuje do jubileuszu Orszaku - już po raz dziesiąty przejdzie ulicami polskich miejscowości. Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego - zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego - wyjaśniają.

Orszak Trzech Króli w Dziemianach poprzedzi uroczysta msza św. w kościele św. Antoniego z akcentami kaszubskimi. Po niej orszak przemaszeruje ulicami Dziemian. Mszę św. poprzedzą wybory Małego Króla Kaszubskiego o godz. 12. Organizatorzy dziemiańskiego orszaku zachęcają parafian do ubrania strojów z barwami kaszubskimi.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.