Udostępniono dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli - sprawdź, czy nie mieszkają w Twojej okolicy

środa, 3 stycznia 2018 r., 13:45
fot. internet/www.pixabay.com

Od 1 stycznia 2018 roku w sieci dostępny jest rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Ujawniono dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli. Teraz ich dane są w pełni jawne. W rejestrze widnieje 738 nazwisk z całej Polski wraz z wizerunkami i takimi informacjami jak m.in. miejsce pobytu czy data zakończenia odbywania kary.

Uruchomienie rejestru to pokłosie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która weszła w życie 1 października 2017 r. W ramach ustawy od tego dnia zaczął funkcjonować rejestr przestępców z dostępem ograniczonym. 1 stycznia 2018 r. pojawiło się w nim ponad 2600 nazwisk. Mogą z niego korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. W tym samym dniu uruchomiono rejestr jawny dostępny dla wszystkich. Tam znajduje się ponad 760 nazwisk.

- Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców - podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w komunikacie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem - tłumaczy w tej informacji Minister Sprawiedliwości.

Obie części rejestru - jawna i ograniczona dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Rejestr jawny

W ogólnodostępnej części umieszczono imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. Jak informuje resort sprawiedliwości, są to głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.

- Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści - jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania informuje ministerstwo.

W rejestrze umieszczono też informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie te osoby.

- Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób -wyjaśnia resort sprawiedliwości.

Rejestr z dostępem ograniczonym

W rejestrze z ograniczonym dostępem umieszczono 2614 nazwisk. Ujęto w nim osoby z rejestru ogólnodostępnego, a także sprawców gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. Jak informuje ministerstwo, w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

Ponadto ministerstwo informuje, że dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak - nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary - aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Policyjna mapa zagrożeń na tle seksualnym

Prócz rejestru uruchomiono również policyjną mapę zagrożeń na tle seksualnym. Zaznaczono na niej okolice, w których w ciągu minionych dwóch lat od stycznia 2015 do listopada 2017 r. doszło do przestępstw na tle seksualnym. Na całym Pomorzu zaznaczono na mapie 772 takie zdarzenia. W powiecie kościerskim było ich 10, w tym prawie połowa w samej Kościerzynie. Mapa dostępna jest tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.