Taki był rok 2017 - przypominamy najważniejsze wydarzenia

niedziela, 31 grudnia 2017 r., 00:19

Nowy Rok już za pasem. I choć przygotowania imprez sylwestrowych idą pełną parą, to warto wspomnieć wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich 365 dni. Poniżej prezentujemy najważniejsze z tych opisywanych przez nas w minionym roku.

Styczeń

Rok 2017 rozpoczął się tragicznie. W Kłobuczynie na K20 na początku stycznia audi prowadzone przez Jacka Wrońskiego zjechało na przeciwny pas ruchu wprost pod ciężarówkę. 54-latek poniósł śmierć na miejscu. Jacek Wroński był znanym lokalnych przedsiębiorcą i filantropem. Był między innymi właścicielem firmy "Wroński" zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych, pracami budowlanymi, jak i deweloperstwem. Był także właścicielem sieci przychodni działających pod szyldem "Centrum Medyczne św. Łukasza" oraz przedszkola w Kiełpinie. Sponsorował wiele akcji społecznych, kulturalnych oraz sportowych za co wielokrotnie był nagradzany.

To jednak nie jedyna smutna wiadomość, która dotarła do nas w styczniu. W tym czasie na wieczną służbę odszedł dh Daniel Justka - strażak-ochotnik OSP Wielki Klincz, który przegrał nierówną walkę z rakiem. Miał 37 lat. Przez lata ruszał na ratunek potrzebującym, nie szczędząc czasu i sił. Za swoją społeczną służbę był wielokrotnie nagradzany.

Na szczęście były i radosne wieści. Kilkumiesięczny wysiłek mieszkańców powiatu kościerskiego i otwarte serca wielu ludzi na pomoc dwuipółlatkowi z Wielkiego Klincza zakończyły się sukcesem. Wspólnymi siłami udało się zebrać środki, by Kornelek walczący z rakiem mógł poddać się leczeniu w Nowym Jorku. W styczniu poleciał do USA, gdzie przeszedł operację. Wciąż znajduje się pod opieką tamtejszych lekarzy.

Podsumowanie stycznia kończymy informacją z pierwszych stron ogólnopolskich gazet i serwisów internetowych. Na ustach całej Polski ponownie gościł bowiem senator Waldemar Bonkowski, który chciał blokady facebooka, gdyż moderatorzy tegoż serwisu zablokowali mu profil. Przez miesiąc reprezentant Kaszub w Senacie nie mógł komentować, lajkować, ani wysyłać wiadomości za pośrednictwem portalu. O kontrowersyjnych działaniach i wypowiedziach kościerskiego parlamentarzysty minionych dwunastu miesięcy słyszeliśmy nie raz.

Luty

Pierwsze miesiące 2017 roku to także praca nad ustaleniem nowej sieci szkół. W związku bowiem z reformą oświaty, której głównym założeniem była likwidacja gimnazjów i wprowadzenie ośmioletniego cyklu nauczania w szkołach podstawowych, samorządy musiały ustalić plan nowej sieci placówek oświatowych.

Sen z powiek większości samorządowcom spędzał też kolejny pomysł partii rządzącej, a dotyczący nowelizacji ordynacji wyborczej. Głównym jej założeniem miało być wprowadzenie dwukadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów i zaliczenie na ich poczet kadencji, które już odbyli. Takie plany nie spodobały się pomorskim samorządowcom, którzy wystosowali w tej sprawie apel do rządu.

Od połowy lutego pieczę nad finansami powiatu kościerskiego objęła Marlena Sikorska. Roszady na stanowisku skarbnika powiatu spowodowane były odejściem z urzędu, pełniącej tę funkcję przez poprzednie miesiące Doroty Bałukonis.

Luty to również wielki jubileusz gminy Kościerzyna, która uroczyście świętowała 25-lecie istnienia. Obchody jubileuszu zainaugurowała uroczysta Sesja Rady Gminy Kościerzyna, która była okazją do przypomnienia historii powstania samorządu oraz znaczących inwestycji zrealizowanych na przestrzeni minionego ćwierćwiecza, jak również podziękowania i uhonorowania tych, którzy przyczynili sie do rozwoju gminy.

Marzec

Na początku marca na Kaszuby zawitał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON-u bowiem nie tylko objął swoim patronatem wydarzenie upamiętniające 73. rocznicę śmierci porucznika Józefa Dambka, ale także wziął udział uroczystościach w Gołubiu.

Pozostając w tematyce polityki, w tym czasie reforma ministra Szyszki dotarła też nad Jezioro Liniewskie. Kilkaset drzew zniknęło z pasa nadbrzeżnego akwenu. Usunęła je na prywatnej działce właścicielka terenu. Niewykluczone jednak, że wycinając drzewostan ze swojej posesji, część usunęła z terenu należącego do Skarbu Państwa. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Zarzuty usłyszała z kolei lekarka kościerskiego szpitala, która zdaniem gdańskich śledczych nieumyślnie naraziła pięcioletnią dziewczynkę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez podjęcie błędnych działań diagnostycznych. Dziewczynka do kościerskiego szpitala trafiła w popołudnie 11 kwietnia 2016 roku. Gorączkowała i wymiotowała. W chwili przyjęcia lekarze ocenili jej stan jako średni. W nocy gwałtownie się jednak pogorszył. Lekarze zdecydowali o przetransportowaniu jej śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dziecięcy oddział intensywnej opieki medycznej w Gdańsku. Niestety zmarła.

Marzec przyniósł także tragiczne wiadomości z kościerskich dróg. W Grabowie kierujący BMW 30-letni mężczyzna po wyjściu z łuku drogi w lewo stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał na pobocze i uderzył w drzewo, po czym kierowany przez niego pojazd stanął w płomieniach. 30-letni mężczyzna zginął na miejscu.

Podsumowanie tego miesiąca kończymy sukcesem kościerskich strażaków, a jednocześnie wszystkich tych, którzy w walce o zdrowie potrzebują krwi. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie w 2016 roku byli najaktywniejsi pod względem dzielenia się płynem dającym nadzieję i ratującym życie. Łącznie oddali 22,7 litrów. W podsumowaniu rocznej akcji programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew" sięgnęli po puchar dla najaktywniejszej jednostki.

Kwiecień

Kwiecień rozpoczęliśmy primaaprilisowym żartem dotyczącym największego problemu Serca Kaszub, a więc zanieczyszczonego powietrza. Wraz z burmistrzem i policją informowaliśmy o montażu specjalnych filtrach powietrza i policyjnych kontrolach. Złym stanem powietrza w mieście zajął się ostatnio także portal naTemat.pl wspominając także o naszym żarcie.

Na początku miesiąca doszło także do niebezpiecznego zdarzenia w kościerskim szpitalu. 42-letni obywatel Szwecji mieszkający na terenie powiatu kościerskiego najpierw twardym, metalowym narzędziem zaatakował 38-letniego pacjenta. Później nożem ranił 62-latka. Mężczyzna został zatrzymany. Dzień po zdarzeniu usłyszał zarzuty, a dwa miesiące później skazany na karę pół roku pozbawienia wolności.

Z kolei pod koniec kwietnia w Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok ws. apelacji kościerskiego, byłego już sędziego Janusza K. Został on prawomocnie skazany na karę czterech lat bezwzględnego więzienia.

Wyrok usłyszał także prezes PUDM-u, który zgodnie z wyrokiem zobowiązany jest do zapłaty 3.000 zł grzywny. Kościerski przedsiębiorca Stanisław K. w 2015 roku na jednej z działek przy ulicy Wita Stwosza w Kościerzynie składował między innymi odpady asfaltowe i pokrewne. Gospodarka odpadami na nieruchomości do tego nieprzeznaczonej, zarówno w ocenie biegłego z zakresu środowiska, jak i sądu, stwarzała zagrożenie dla środowiska oraz powodowała uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Maj

Miesiąc maj tradycyjnie upłynął pod znakiem uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Świętowali zarówno funkcjonariusze, jak i strażacy-ochotnicy, a uczestniczący w uroczystościach goście nie szczędzili słów podziękowań i wdzięczności za ich niebezpieczną, codzienną służbę na rzecz ratowania życia i mienia. Posypały się też awanse, odznaczenia i wyróżnienia, między innymi z rąk prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi odbierał mł. kpt. Radosław Zwara z KP PSP w Kościerzynie.

Wielkie wyróżnienie spotkało też Młodzieżową Drużyną Pożarniczą działającą przy OSP Karsin. Młodzi druhowie zostali nominowani do pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Floriany". Zauważony i doceniony został bowiem realizowany przez nich projekt "Widoczny numer domu i sprawny hydrant - czyli głos młodych w ważnej sprawie".

Maj był również ważnym czasem dla parafian z Wiela. Podczas dorocznego odpustu na Kalwarii Wielewskiej Prymas Polski abp. Wojciech Polak dokonał obrzędu Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Czerwiec

Czerwiec upłynął pod znakiem wydarzeń kulturalnych. W tym czasie jubileusz 60-lecia działalności świętował bowiem Kościerski Dom Kultury. Jak podkreślał wieloletni dyrektor placówki, Jan Dittrich, niewiele jest na mapie Polski miejscowości, które odegrałyby tak ważną rolę kulturotwórczą, jak miasto Kościerzyna, które na początku ubiegłego wieku było ważnym ośrodkiem tworzenia się myśli kulturotwórczej.

W tym czasie odbył się także wyjątkowy koncert Szymona Sutora z okazji 100-lecia kościoła Świętej Trójcy w Kościerzynie. Koncert "Missa de Beata Maria Virgine" na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, trio jazoowe oraz solistów (Julia Pruszak, Janusz Żak) pod batutą Szymona Sutora przyciągnął tłumy.

Podsumowanie tego miesiąca kończymy dobrymi wiadomościami z kościerskiego szpitala, który zyskał nową salę zabiegowo-operacyjną. Powstała ona na Oddziale Chirurgii z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej.

Lipiec

Lipiec, a więc pierwszy wakacyjny miesiąc to głównie imprezy plenerowe. Rozpoczął się Światowym Zjazdem Kaszubów w Rumi, a zakończył Międzynarodowym Festiwalem Folkloru. W tym miesiącu tradycyjnie świętowała też Kościerzyna, a festyny i mniejsze lub większe imprezy odbywały się na terenie z każdej z gmin.

Druga połowa lipca to protesty pod sądami. Mieszkańcy licznie gromadzili się pod budynkiem kościerskiego wymiaru sprawiedliwości i tworzyli łańcuch światła, czytali Konstytucję RP i skandowali "Demokracja", "Wolność", Równość", "Wolne sądy", "Cały naród pięści w górę, obalimy dyktaturę", "Chcemy weta".

W lipcu gdańscy śledczy zakończyli też śledztwo w sprawie śmierci 29-letniego Patryka, który zmarł kilka dni po opuszczeniu policyjnej izby zatrzymań. Prokurator nie dopatrzył się bowiem w działaniach funkcjonariuszy znamion czynu zabronionego. Przypomnijmy, że zdaniem kolegów Patryka, mężczyzna został pobity przez policjantów, co było przyczyną jego śmierci. Właśnie z tego powodu kilkukrotnie pod Komendą Powiatową Policji w Kościerzynie zapalili kilkadziesiąt zniczy.

Wówczas zapadł również wyrok NSA odnośnie wymierzenia kary dyscyplinarnej dwóm kościerskim policjantom, którym pierwotnie zarzucano spożywanie alkoholu na komendzie i niewykonanie poleceń przełożonych. Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył dwie skargi kasacyjne złożone przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, który nie zgadzał się z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku uchylającym decyzje o wymierzeniu kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby wobec trzech kościerskich funkcjonariuszy. NSA podtrzymał w mocy wyrok WSA.

Sierpień

Sierpień zdecydowanie zdominowała nawałnica, która przechodząc przez Kaszuby pustoszyła wszystko, co spotykała na swojej drodze oraz parutygodniowa walka z jej skutkami. Zerwane dachy, nieprzejezdne drogi, uszkodzone pojazdy i budynki, czy brak prądu - tak wyglądała noc z 11/12 sierpnia i wiele kolejnych dni. Jednej nocy kościerscy strażacy odnotowali około 300 interwencji.

Takiej burzy nie pamiętali najstarsi mieszkańcy. "Dachy dosłownie latały nad budynkami, lądują kilkanaście metrów dalej. Spadały drzewa. Wszystko trwało pół godziny. W każdym gospodarstwie coś zostało uszkodzone".

Sierpniowa nawałnica niewątpliwie była egzaminem dla strażaków - funkcjonariuszy i ochotników. Pracowali ramię w ramię, w pocie czoła, najpierw nieprzerwanie przez dobę, potem od świtu do zmierzchu. Bez wątpienia stanęli na wysokości zadania, po raz kolejny udowadniając i utwierdzając mieszkańców w przekonaniu, że na ich pomoc można liczyć o każdej porze dnia i nocy i bez względu na zagrożenie, jakie niesie za sobą żywioł.

Wrzesień

Po długich, wyczerpujących działaniach związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, nadszedł czas na podziękowania strażakom. 1 września uczynili to między innymi premier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Wśród kilkudziesięciu funkcjonariuszy i druhów z Pomorza nie zabrakło też kościerskich reprezentantów.

Ponadto wrzesień upłynął na odnawianiu wyposażenia jednostek OSP, a więc pozyskiwaniu nowego sprzęt w miejsce zniszczonego i utraconego w działaniach. Co więcej, zbiórki pomocy dla poszkodowanych organizowali sami strażacy i pomagali też w odbudowie uszkodzonych domostw.

Jesienią, jak co roku, na wspólne świętowanie zaprosiły Bure Misie. W tym roku festyn był wyjątkowy, bo Osada Burych Misiów istnieje już 25 lat. Wraz z Burymi Misiami świętowała także gmina Kościerzyna oraz Państwowa Straż Pożarna. I dlatego też podczas wrześniowej imprezy nie zabrakło wielu niespodzianek i strażackich pokazów. Tradycyjnie wręczono również statuetki Romana.

Wrzesień to też spełnienie marzeń kierowców przejeżdżających przez Kościerzynę. Wówczas do użytku oddano obwodnicę miasta. Na tę wartą około 230 milionów złotych inwestycję mieszkańcy czekali od lat.

Październik

Październik rozpoczął się jubileuszem 25-lecia działalności Kaszubsko-Pomorskiego Forum Ekologicznego i wizytą w Kościerzynie ministra środowiska Jana Szyszki. Jubileusz był okazją do uhonorowania tych, którzy na co dzień dbają o środowisko i ekologię.

Ten miesiąc to też czas świętowania nauczycieli i pracowników oświaty. W szkołach odbywały się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a na szczeblu gminnym i powiatowym gale, podczas których dziękowano i nagradzano nauczycieli za ich trud wkładany w wychowanie i kształcenie kolejnych pokoleń.

Niestety nie obyło się i bez smutnych wiadomości. W wieku 85 lat zmarł prof. Edward Breza - wybitny humanista, językoznawca, historyk i miłośnik kaszubszczyzny. Pozostawił po sobie dorobek liczący około trzech tysięcy publikacji, z których większość poświęcona została Kaszubom.

Koniec miesiąca to kolejny wzmożony czas pracy dla strażaków. Wskutek długotrwałych i intensywnych opadów deszczu odnotowano sporo zalań dróg, posesji, piwnic budynków.

Listopad

Po miesiącu od wydania listu gończego za Januszem K., były kościerski sędzia postanowił nie ukrywać się dalej przed wymiarem sprawiedliwości i sam stawił się w areszcie śledczym w Starogardzie Gdańskim. W zakładzie karnym, zgodnie z wyrokiem sądu, ma spędzić cztery lata. W listopadzie Sąd Najwyższy podtrzymał w mocy wyrok Sądu Dyscyplinarnego w Gdańsku w sprawie wymierzenia Januszowi K. kary dyscyplinarnej złożenia sędziego z urzędu. Tym samym były już sędzia nie otrzymuje wynagrodzenia.

Listopad był szczęśliwy dla kościerskich strażaków. Do Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie trafił nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault z częściowym wyposażeniem. Tym samym kościerska jednostka, pod względem wieku swoich pojazdów, jest jedną z najlepiej wyposażonych w województwie. Powody do radości ma też OSP Kościerzyna, która nie tylko reaktywowała działalność bojową, ale również pozyskała najnowocześniejszą łódź w Pomorskiem.

Z kolei tragiczne wieści napłynęły z gminy Nowa Karczma, gdzie na trasie Nowa Karczma - Skrzydłowo nissan uderzył w drzewo, a następnie spadł ze skarpy. Śmierć na miejscu poniósł 28-letni mężczyzna - pasażer pojazdu. Dwie osoby zostały ranne. Kierująca samochodem 19-latka była pod wpływem alkoholu.

Końcówka roku z pewnością nie była udana dla Dariusza Janty, który musiał pożegnać się z miejscem w Zarządzie Powiatu Kościerskiego. Został odwołany przez większość radnych na wniosek starosty kościerskiego. Głosowanie poprzedziła dyskusja - pełna oskarżeń, wypominek, wycieczek osobistych, a także zawiedzionych nadziei i niespełnionych aspiracji.

Grudzień

Początek grudnia to tradycyjnie finał Szlachetnej Paczki, a więc weekend cudów. Kolejna edycja pozwala utwierdzić się w przekonaniu, że na świecie nie brakuje dobrych, wrażliwych na los innych, ludzi. Paczki dla rodzin, których historie sprawiają, że serce się kraje, a łzy same cisną się do oczu, przygotowywało tysiące ludzi w całej Polsce. W Kościerzynie magia świąt Bożego Narodzenia dotarła w tym roku do 28 rodzin!

Mieszkańcy Kościerzyny i okolic po raz kolejny udowodnili, że na ich otwarte serca mogą liczyć potrzebujący nie tylko pomocy materialnej. Podczas Bożonarodzeniowego Dnia Dawcy Szpiku w bazie DKMS zarejestrowało się 49 potencjalnych dawców szpiku, a więc kolejnych 49 szans na podarowanie komuś najcenniejszego daru - życia.

I na tym dobre wiadomości się kończą. 10 grudnia w pożarze w Skorzewie zginął bowiem 31-latek, z kolei w przedświątecznym tygodniu w Egiertowie doszczętnie spłonęła restauracja.

Podsumowanie roku niestety kończymy również tragiczną informacją, a mianowicie śmiertelnym wypadkiem w przeddzień Wigilii. Na trasie Kościerzyna-Rybaki na przejeżdżającego seata spadło drzewo, przygniatając siedzącego na tylnym siedzeniu w foteliku siedmiolatka. Pomimo godzinnej reanimacji, chłopca nie udało się uratować. Zginął na miejscu.

Tym bardziej wszystkim naszym Czytelnikom na Nowy Rok składamy najlepsze życzenia, samych pozytywnych informacji, jak najwięcej powodów do radości i uśmiechu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.