Strażacy z OSP doposażeni przez KRUS w torby medyczne

piątek, 29 grudnia 2017 r., 15:35
fot. nadesłane/KP PSP Kościerzyna

Trzy torby medyczne trafiły do jednostek OSP w Dziemianach, Lipuszu i Nowej Karczmie. To sprzęt, który pozyskały dzięki KRUS. Jest on niezwykle potrzebny, gdyż najczęściej to strażacy pojawiają się pierwsi na miejscu zdarzenia, a nierzadko bywa i tak, że interweniują zamiast zespołu ratownictwa medycznego.

W piątek w Komendzie Powiatowej PSP w Kościerzynie pojawili się druhowie z jednostek OSP w Dziemianach, Lipuszu i Nowej Karczmie. Zaproszono ich tam nie bez powodu. Spotkanie dotyczyło wyjątkowo miłego akcentu - strażacy otrzymali torby medyczne.

Doposażenie jednostek w sprzęt było możliwe dzięki zaangażowaniu senatora Waldemara Bonkowskiego. Zakup toreb dzięki jego staraniom ufundowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W spotkaniu, na którym przekazano torby druhom uczestniczyli senator Bonkowski, wiceprezes KRUS-u Krzysztof Retyk, starosta kościerska Alicja Żurawska, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz oraz strażacy.

Goście po raz kolejny podziękowali strażakom za zaangażowanie podczas działań związanych z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy. Senator wraz z wiceprezesem KRUS-u zapewnili, że mogą liczyć na wsparcie i przekazane torby nie są ostatnią formą pomocy dla kościerskich ochotników.

Warto zaznaczyć, że torby medyczne są niezwykle potrzebne w strażackiej służbie, gdyż zazwyczaj to strażacy pojawiają się pierwsi na miejscu zdarzenia. Tak było choćby w przypadku tragicznego w skutkach wypadku w Rybakach, gdzie strażacy prowadzili działania i reanimację siedmioletniego chłopca do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

- Torba medyczna to sprzęt, który w straży funkcjonuje dopiero od kilku lat, ale w miarę upływu czasu jest coraz intensywniej wykorzystywany, bo coraz częściej strażacy kierowani są do działań z zakresu ratownictwa medycznego. Dyspozytor numeru 112 dysponuje jednostki PSP, jak i OSP tam, gdzie nie ma karetki, gdzie nie można dojechać lub czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego jest zbyt długi - mówi bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

- To, że torby medyczne zostały przekazane przez KRUS nie jest przypadkowe. Corocznie mamy do czynienia z kilkoma wypadkami wśród rolników, więc otrzymany sprzęt z KRUS-u będzie również służył rolnikom - dodaje.

Każda z obdarowanych jednostek ma już na wyposażeniu torby medyczne. Dlatego też, nadliczbowym sprzętem ochotnicy z pewnością podzielą się z innymi jednostkami.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.