Uważaj na fajerwerki! Bezpiecznie powitaj Nowy Rok

piątek, 29 grudnia 2017 r., 10:10
fot. archiwum

Jak co roku, w ostatni dzień grudnia, równo o godzinie 24. całe niebo pokryte jest kolorowymi światełkami. Tak z pewnością będzie też w niedzielę. Jednak, byśmy zarówno my, jak i nasze czworonogi bezpiecznie i w spokoju rozpoczęli Nowy Rok 2018, należy dostosować się do kilku istotnych wskazówek podczas użytkowania fajerwerków.

Fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Nikt już nie wyobraża sobie nocy sylwestrowej bez rozświetlonego kolorowymi rozbłyskami nieba. W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się jednak olbrzymim zagrożeniem. Petardy i fajerwerki, to przecież materiały i wyroby pirotechniczne. Niewłaściwe użytkowane, co roku powodują nieodwracalne skutki nieszczęśliwych wypadków.

- Są to przedmioty bardzo niebezpieczne. Mogą być używane tylko przez osoby dorosłe. Przed ich użyciem należy zapoznać się z instrukcją. Jest wiele typów fajerwerków. Każde z nich działają inaczej. Czas pomiędzy odpaleniem ich a wybuchem też jest inny, dlatego najpierw należy zapoznać się z tym, z czym mamy do czynienia i postępować zgodnie z instrukcją - podkreśla mł. bryg. Tomasz Holc, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie.

- Fajerwerki stanowią zagrożenie pożarowe, a wobec tego powinny być odpalane w miejscu z dala od dużych skupisk ludzi, w odpowiedniej odległości od obiektów i materiałów palnych np. drewnianych stodół, budynków ze starymi pokryciami czy altanek, tak by nie stwarzać dodatkowego zagrożenia - dodaje.

W żadnym wypadku nie należy umieszczać fajerwerków w butelce, bowiem nie można uznać jej za stabilne i bezpieczne podłoże. W każdej chwili może się ona przewrócić, a tym samym raca może zmienić kierunek lotu. Nigdy nie można też ponownie odpalać fajerwerka, który nie wystrzelił w powietrze.

Pamiętajmy też, że pozostałości po fajerwerkach należy usunąć we właściwy sposób, który opisany jest w instrukcji, przede wszystkim nie można spalać ich w piecu. Zazwyczaj wyglądają one jak makulatura, karton czy rurki papierowe, ale w żadnym wypadku nie można wrzucać tego do pieca, do źródeł ognia. Należy je zebrać do odpowiedniego pojemnika, które potem zabiera firma wywożąca śmieci.

Straż Miejska w Kościerzyna przypomina także, by w sylwestrową noc nie zapominać o zwierzęta, szczególnie psach, które podczas pokazów fajerwerków potrzebują odpowiedniej opieki.

- Mają one trochę bardziej wyczulony słuch od ludzi, nie mają też świadomości tego co się dzieje. Najprostszym sposobem, by zapewnić im bezpieczeństwo jest zamknięcie ich w izolowanych i wytłumionych pomieszczeniach. Można też udać się do weterynarza i poprosić go o tabletki uspokajające. Pamięć o tym będzie na pewno istotna - podkreśla Tomasz Smuczyński, komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie.

Jeżeli będziemy przestrzegać wyżej wymienionych wskazówek to Nowy Rok 2018 z pewnością przywitamy z uśmiechem na twarzy, a zabawa sylwestrowa zakończona pomyślne zostanie w naszej pamięci na długo.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.