Pierwszy od lat budżet powiatu nieobciążony programem naprawczym uchwalony

piątek, 22 grudnia 2017 r., 08:53
fot. AL

Dochody na poziomie 79.897.387 zł, wydatki opiewające na kwotę 77.250.018 zł, w tym 7.405.966 zł na inwestycje - tak w wielki skrócie kształtuje się budżet powiatu kościerskiego na 2018 roku. Pierwszy od lat budżet nieobciążony programem postępowania naprawczego został jednogłośnie uchwalony przez radnych podczas środowej sesji Rady Powiatu Kościerskiego.

- Jest to budżet wzorcowy, bo nie jest obarczony programem naprawczym i wypełniony jest maksymalnie inwestycjami oświatowymi, drogowymi, z zakresu bezpieczeństwa i drobnych prac w naszych jednostkach - komentuje starosta Alicja Żurawska.

A w przyszłym roku powiat zamierza przeznaczyć na inwestycje niemal 7,5 mln zł. Wśród realizowanych projektów edukacyjnych szefowa powiatu wymienia "Kompetencje na plus", "Edukacja Zawodowa w Sercu Kaszub", "Zdolni z Pomorza". W zakresie dróg z kolei powiat będzie między innymi modernizował drogi Kościerzyna-Wdzydze, Stara Kiszewa-Konarzyny, Grabowo-Śledziowa Huta, na realizację których otrzymał rządową dotację w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Gminnej i Powiatowej

- Jest to duży sukces. Po raz pierwszy uzyskaliśmy dotację na dwa projekty. Co najważniejsze w styczniu 2018 roku rozpoczynamy budowę sali gimnastycznej wraz z boiskiem wielofunkcyjnym dla I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, gdzie inwestycja będzie trwała przez dwa lata - dodaje starosta Żurawska.

Powody do dumy zarząd, jak i rada ma także w zakresie wysokości zadłużenia powiatu. Przez trzy lata udało się zrealizować plan programu naprawczego odnośnie oddłużenia samorządu i to nawet z "górką".

- Jestem dumna z tego, co udało się nam zrealizować w ramach programu naprawczego. Mogę się pochwalić, że oddłużyliśmy powiat o prawie 12 mln zł, z 60 proc. zadłużenia zeszliśmy do nieco ponad 30 proc., jednocześnie realizując inwestycje przy współpracy innych samorządów i instytucji. Program naprawczy przewidywał oddłużenie samorządu o 10 mln zł. Udało się nam spłacić o 1,5 mln zł więcej. Na 2018 rok również mamy zabezpieczone środki na spłatę zadłużenia, by nie zwalniać tempa w tym zakresie - podkreśla starosta Alicja Żurawska.

Warto dodać, że w związku ze stabilną sytuacją finansową powiatu, pracownicy urzędu będą mogli liczyć na przywrócenie ich pensji sprzed kilku lat, a nawet podwyżki. Podwyżki od stycznia ma otrzymać około 400 osób, a w skali roku wyniosą one niespełna 1,8 mln zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.