Budowa przystani kajakowej nad kanałem Wdy w Bąku oficjalnie z dotacją

wtorek, 19 grudnia 2017 r., 07:35
fot. nadesłane/UG Karsin

Przed tygodniem w Sali Jazzowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wójt gminy Karsin podpisał z Zarządem Województwa Pomorskiego umowę na dofinansowanie ze środków unijnych realizacji projektu "Pomorskie Szlaki Kajakowe - Z nurtem Wdy". Przygotowany został on wspólnie przez gminy Karsin, Czersk i Kaliska, a karsiński samorząd pełni w nim rolę Partnera Wiodącego.

Projekt opiewa na kwotę ponad 714.000 zł, z czego unijne dofinansowanie ma stanowić 85 proc. tj. 607.000 zł. W ramach zadania każda z gmin zrealizuje na swoim terenie określone zadania.

W gminie Karsin rekreacyjnie zagospodarowana zostanie zakupiona w ubiegłym roku przez gminę działka położona nad kanałem Wdy w Bąku. Urządzona zostanie tam zatoka postojowa z pomostem do cumowania kajaków. Na brzegu stanie suszarka na kajaki, dwie wiaty z miejscem do odpoczynku oraz paleniskiem do ogniska, przenośne sanitariaty oraz kosze na śmieci.

Przygotowane zostanie też pole namiotowe, plac zabaw z nawierzchnią trawiastą i boisko do siatkówki, a cały teren zostanie ogrodzony. Na realizację tych zadań przewidziano 452.000 zł. Gmina Czersk za kwotę 91.000 zł zrealizuje na swoim terenie budowę przenoski przez jaz elektrowni w Zakładzie Hodowli Pstrąga w Wojtalu, a gmina Kaliska za 171.000 zł zagospodaruje przystań kajakową w Czubku.

Ponadto cały szlak kanału i rzeki Wdy na terenie gmin partnerskich zostanie oznakowany. Przewidziano także środki na promocję projektu, a zwłaszcza walorów turystycznych gmin. Realizacja projektu rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

Należy nadmienić, że o realizację tego projektu w gminie Karsin zabiegali szczególnie Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Piankowski oraz sołtys sołectwa Bąk Wioletta Talewska, a realizacji projektu nie poparli radni partii Prawo i Sprawiedliwość: Kamila Cierzan-Czapiewska, Karina Florek, Piotr Pryba i Grzegorz Borowski, którzy w głosowaniu nad przyjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu w sierpniu ubiegłego roku wstrzymali się od głosu.

nadesłane/Łukasz Datta/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.