Masz w sobie to coś! Możesz uratować komuś życie! Świąteczna akcja DKMS w Kościerzynie

czwartek, 14 grudnia 2017 r., 12:21
fot. archiwum/AL

W niedzielę od godziny 11. do 19. w Galerii Kościerskiej będzie można zapisać się do Banku Dawcy Szpiku. Dlaczego warto? W Polsce co godzinę, ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę, czyli nowotwór krwi. Jedyną szansą na życie dla chorego jest przeszczep. Może właśnie Ty będziesz mógł darować komuś ŻYCIE!

Na świecie co 35 sekund, w Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym globie.

By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów, w najbliższą niedzielę w Kościerzynie odbędzie się Bożonarodzeniowy Dzień Dawcy Szpiku.

- Zdecydowałem się na zorganizowanie akcji, ponieważ jest to bardzo słuszna sprawa i w naszym mieście jest wiele osób, które chciałyby dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku i poprzez rejestrację przyczynić się do popularyzacji idei dawstwa - podkreśla inicjator akcji, Sławomir Kujawski.

Okres świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas. Warto więc dzielić się tą magią i dobrem, a nim z pewnością będzie rejestracja w bazie DKMS. Jeśli to Ty jesteś bliźniakiem genetycznym osoby, która usłyszała diagnozę i stoi przed swoją najważniejszą życiową walką, możesz podarować jej najcenniejszy prezent - ŻYCIE!

Przyjdź w niedzielę do Galerii Kościerskiej i podziel się cząstką siebie!

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Proces rejestracji

Rejestracja składa się z trzech etapów, sam proces trwa około dziesięciu minut. Najpierw przeszkoleni wolontariusze przeprowadzają krótki wywiad medyczny. Zadają podstawowe pytania przygotowane przez lekarza hematologa. Mają też listę schorzeń, które mimo że ktoś może posiadać, nie wykluczają z grona potencjalnych dawców. Następnie wypełnia się krótki formularz, a potem wolontariusze pobierają specjalnymi pałeczkami z wewnętrznej strony policzka wymaz. Ten trafia do laboratorium, a po kilku tygodniach od rejestracji otrzymujemy kartę dawcy i możemy czekać na telefon, dzięki któremu będziemy mogli komuś uratować życie.

Jak wygląda przeczep?

Wokół oddawania szpiku narosło wiele stereotypów. Istnieją dwie metody pobrania szpiku. W 80 proc. przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Na cztery dni przed pobraniem dawca przyjmuje specjalne zastrzyki z preparatem, który ma zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi. Podczas ich przyjmowania u dawcy mogą wystąpić objawy podobne do grypy, wiąże się to z tym, że komórki macierzyste to substancja produkowana naturalnie przez człowieka m.in. podczas infekcji.

Samo pobranie przypomina nieco proces oddawania krwi. W dniu pobrania na obu przedramionach dawcy zakłada się tzw. dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia do tzw. separatora komórek i wraca przez drugie ramię do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 4-5 godzin. Metodę tę stosuje się od 1998 roku, według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane. Dotąd żadna z osób, które były dawcami nie zgłaszała przypadków powikłań.

Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Dawca trafia do szpitala na dzień przed zabiegiem i zostaje poddany badaniom. Następnego dnia odbywa się zabieg. Przeprowadzany jest pod narkozą. Z talerza kości biodrowej (a nie jak wiele osób sądzi - z rdzenia kręgowego) pobiera się około 1 litr mieszaniny krwi i szpiku. Płyn zawiera około 5 proc. szpiku kostnego, który całkowicie się regeneruje w ciągu około dwóch tygodni. Łącznie dawca spędza w szpitalu około 2-3 dni, jedyne zagrożenie przy tym zabiegu ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku przez kilka dni miejsce wkłucia może lekko pobolewać, odczuwany ból podobny jest do stłuczenia.

Warto dodać, że wszystkie koszty związane z procesem pobrania komórek takie jak dojazd do szpitala, zakwaterowanie itp., pokrywane są przez fundację DKMS. Na okres pobrania dawcy przysługuje zwolnienie z pracy płatne w 100 proc.

Bożonarodzeniowy Dzień Dawcy Szpiku w Kościerzynie

Data: Niedziela, 17 grudnia
Godzina: 11. - 19.
Miejsce: Galeria Kościerska
Adres: ul. Miodowa 15, Kościerzyna

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.