Spektakl "Kostroma" w wykonaniu podopiecznych "Jesteśmy dla Ciebie"

środa, 13 grudnia 2017 r., 08:45
fot. nadesłane/Gdańska Fundacja Dobroczynności

Pełna widownia zgromadzona w Sali Widowiskowej, niesamowite wrażenia artystyczne, wyjątkowe widowisko. Pięknych emocji dostarczył widzom spektakl pt. "Kostroma" z wykorzystaniem sztuki light show, który wystawili podopieczni Gdańskiej Fundacji Dobroczynności Środowiskowego Domu Samopomocy "Jesteśmy dla Ciebie" w Kościerzynie.

Był to wyjątkowy moment dla uczestników tej placówki, a w szczególności dla artystów - uczestników warsztatów teatralnych, które odbywały się w ramach projektu "Razem w aktywnym działaniu" dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO. W spektaklu nawiązującym do kultury Słowian artyści z ŚDS wykorzystali specjalistyczny sprzęt zwany "poi", który stosowany jest w profesjonalnych pokazach ognia. Na scenie dominowały poi LED. Efekt zaskoczył wszystkich. Po raz pierwszy w historii tej placówki spotkania z teatrem miały miejsce w tak innowacyjnej formule.

Warsztaty teatralne odbywały się pod kierunkiem Kamili Singer, która jest członkiem grupy Muspel zajmującej się pokazami ognia w formie bardzo spektakularnych widowisk. Aktorzy spotykali się popołudniami systematycznie od kwietnia do listopada.

Warsztaty to jeden z elementów projektu, który oferował kilkanaście form wsparcia odpowiadając na potrzeby podopiecznych ŚDS. Uczestnicy placówki od kwietnia brali udział w systematycznych zajęciach, warsztatach twórczych popołudniowych, ceramicznych, zajęciach jogi z relaksacją, wyjazdach do Teatru Muzycznego, spotkaniach integracyjnych, całodobowych treningach mieszkaniowych, podczas których uczestnicy nabywali umiejętności niezbędne w samodzielnym funkcjonowaniu.

Placówka zapewniła też specjalistyczny masaż oraz wsparcie psychologiczne. Spełniło się największe marzenie- Wycieczka do Zakopanego, z której najbardziej wszyscy pamiętają wyprawę nad Morskie Oko i niezapomniane widoki, które większość ujrzała po raz pierwszy w życiu.

W realizację projektu zaangażowanych było 12 wolontariuszy a systematycznie ŚDS współpracował z wychowankami Świetlicy Profilaktycznej. Podopieczni placówki spotkali się też z Armią Wolontariuszek ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz dziećmi z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie.

Był to piękny, intensywny i bardzo twórczy czas, który pozwolił na odkrywanie potencjału naszych podopiecznych- mówi koordynator projektu Beata Spiczak Brzezińska. Dzięki realizacji zadania "Razem w aktywnym działaniu", wiemy, że warto marzyć, przekraczać granice, pokonywać bariery. Spełniły się nasze marzenia. Będziemy czynić starania by kontynuować niektóre z zaproponowanych form wsparcia również w 2018 roku.

Beata Spiczak Brzezińska/Gdańska Fundacja Dobroczynności/Środowiskowy Dom Samopomocy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.