Silnie powieje - synoptycy ostrzegają

wtorek, 12 grudnia 2017 r., 13:02
fot. archiwum

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać nawet prędkość do 70 km/h. Należy pamiętać, by przy silnym wietrze nie wychodzić bez potrzeby z domu, nie podróżować samochodem jeśli nie jest to konieczne. Warto także odpowiednio zabezpieczyć okna i drzwi oraz elementy znajdujące się na balkonach i podwórzach, które mógłby porwać wiatr.

Ostrzeżenie obowiązuje do środy, 13 grudnia do godziny 3.

- Polska będzie w zasięgu układu niskiego ciśnienia, którego centrum ulokuje się nad zachodnimi krańcami Estonii i będzie wędrował dalej w kierunku północno-wschodnim, ciśnienie zacznie szybko rosnąć, co spowoduje wzrost prędkości wiatru. Nad obszarem województwa pomorskiego prognozowane są silne porywy wiatru o średniej prędkości do 30 - 40 km/h w porywach do 60 - 70 km/h - podaje Dawid Gackowski, Meteo Pomorze biuro prognoz w Kościerzynie.

Jak dodaje, w związku z wystąpieniem silnego wiatru w porywach osiągający 60 - 70 km/h, silne porywy wiatru powodować mogą łamanie gałęzi, które mogą uszkadzać linie energetyczne, co skutkować będzie brakiem w dostawie energii elektrycznej. Łamiące gałęzie mogą powodować utrudnienia w komunikacji samochodowej.

Dlatego też zaleca się uprzątnięcie z balkonów wszelkiego rodzaju przedmiotów lekkich i wolno leżących, przeparkowanie samochodów spod drzew. Należy także śledzić komunikaty meteorologiczne o sile prędkości wiatru.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.