E-deklaracje - szybki sposób na PIT

poniedziałek, 11 grudnia 2017 r., 14:39
fot. nadesłane/Podatnik.info

Zbliża się czas, kiedy będziemy zobowiązani rozliczyć deklaracje PIT. Jest to obowiązek, który wielu osobom sprawia niemałe trudności. Na szczęście od 2008 roku możemy składać e-deklaracje. Dzięki temu PIT rozlicza się szybko i bezproblemowo.

E-deklaracje a program do PIT

Aby złożyć e-deklaracje niezbędny jest program do PIT. W internecie można znaleźć wiele dostępnych programów. Jednym z nich jest program PIT Pro 2017/2018, który ma kilka niezaprzeczalnych zalet:

• jest zawsze aktualizowany do właściwego roku rozliczeniowego,
• jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Finansów,
• posiada rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości,
• jest bezpieczny - posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL,
• jest darmowy,
• można zainstalować go na komputerze oraz uruchomić w wersji online,
• prowadzi użytkownika krok po kroku,
• jest intuicyjny w obsłudze,
• wskazuje błędy.

Jak rozliczyć e-deklaracje?

Nie trzeba być specjalistą od finansów, aby rozliczyć e-deklaracje. Program działa intuicyjnie i prowadzi użytkownika krok po kroku:

• należy wybrać sposób rozliczenia podatku oraz wskazać właściwy urząd skarbowy,
• następnie trzeba wybrać źródło uzyskanych przychodów,
• kolejnych krokach należy zaznaczyć należne ulgi podatkowe, kwotę wolną od podatku, wysokość składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, wysokość składek, które zostały zwrócone,
• w kolejnym kroku należy uzupełnić swoje dane osobowe. Do najczęstszych pomyłek należy błąd w numerze PESEL lub w kodzie pocztowym, dlatego warto się upewnić, czy wszystkie dane zostały wpisane poprawnie.

Po tym program, w oparciu o podane dane, sam generuje właściwy i już uzupełniony druk PIT. Jeżeli po drodze zdarzyły się jakieś błędy, program blokuje opcję wysłania takiego druku do urzędu skarbowego. Jest to możliwe dopiero po poprawieniu błędów, które znalazł program.

E-deklaracje - zalety

E-deklaracje dostępne na https://www.podatnik.info/program_do_pit/e-deklaracje cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków - takie informacje można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Główną i najważniejszą ich zaletą jest ułatwienie wypełniania druku PIT. Ale nie są to wszystkie pozytywy:

e-deklaracje pozawalają zaoszczędzić czas - samo wypełnienie druku dzięki programowi zajmuje zaledwie kilka minut. Dodatkowo można wysłać uzupełniony druk przez internet od razu do urzędu skarbowego - nie trzeba stać w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym;
e-deklaracje zmniejszają ryzyko wystąpienia błędu. Dobry program do PIT, jak PIT Pro 2017/2018, który jest dostępny na tej stronie podatnik.info, blokuje możliwość wysłania formularza, jeżeli wykrył błąd;
e-deklaracje przyspieszają pracę urzędów skarbowych. Jest to korzystne także dla podatników, bowiem skraca się czas oczekiwania na zwrot podatku, jeżeli należy się on podatnikowi;
e-deklaracje ułatwiają przechowywanie złożonych druków oraz potwierdzeń ich złożenia w urzędzie skarbowym. Każdy podatnik jest zobowiązany do przechowywania takich informacji przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym została złożona deklaracja za miniony rok podatkowy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.