Jak deklarowany przebieg wpływa na cenę OC?

niedziela, 10 grudnia 2017 r., 10:00

W w jakim stopniu deklarowany przez właściciela pojazdu roczny przebieg wpływa na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC? Okazuje się, że różnice mogą sięgać ponad 12%.

Ostatnie miesiące stały pod znakiem ogromnych podwyżek cen ubezpieczeń OC. W 2016 roku średnie ceny tych polis wzrosły z 659 do aż 1024 złotych. Oznacza to wzrost o ok. 55%. Co gorsza, choć już w mniejszym tempie, to w roku 2017 wciąż obserwujemy dalsze podwyżki OC, a średnia cena ustabilizowała się na poziomie około 1200 złotych.

Ustalając cenę polisy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim dane przekazywane przez właściciela pojazdu. Takie informacje, jak m.in. miejsce zamieszkania lub zameldowania, pojemność silnika czy rok produkcji auta również mają znaczenie. Jednak na ostateczną cenę ma także wpływ deklarowany, roczny przebieg samochodu. Czy różnice są istotne?

Eksperci porównywarki OC mfind.pl sprawdzili to na przykładzie 37-letniego kawalera z Poznania, który ma 60% zniżek na OC i chciałby ubezpieczyć Forda Mondeo z 2012 roku z 2-litrowym silnikiem benzynowym silnikiem.

Planując roczny przebieg na poziomie maksymalnie 10 tys. km, musiałby on zapłacić za OC 712 złotych. Gdyby jednak chciał pokonać w tym samym czasie między 10 a 15 tys. km, jego składka wzrosłaby do 732 złotych. Dodatkowe 5 tys. km rocznego przebiegu oznacza wzrost ceny polisy OC o 32 złote. Z kolei planując pokonanie w ciągu roku przejechanie 20 tys. km lub więcej, opisany wyżej kierowca musiałby zapłacić za ubezpieczenie samochodu przynajmniej 801 złotych.

Jak widać na powyższym przykładzie, różnica zaledwie 10 tys. kilometrów w deklarowanym rocznym przebiegu może podnieść składkę ubezpieczenia OC nawet o 89 złotych, czyli w tym przypadku o 12,5%. Z czego to wynika? - Dla ubezpieczycieli ważne jest ryzyko wystąpienia kolizji - wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki mfind.pl - Im większe szanse na stłuczkę, tym wyższe ceny polis OC. Dlatego też kierowcy deklarujący pokonanie w ciągu roku większego dystansu, otrzymują propozycje wyższych składek OC. W ich przypadku ryzyko wystąpienia kolizji jest większe - dodaje.

Pojawia się jednak pytanie, co w przypadku zadeklarowania niższego przebiegu, by otrzymać tanie ubezpieczenie OC? Czy kierowcy grożą jakieś konsekwencje, gdy okaże się, że pokonany przez niego dystans jest większy, niż ten podany w formularzu? - Trzeba pamiętać, że jest to tylko deklarowany przebieg. Zatem w sytuacji, gdy pod koniec okresu ubezpieczeniowego okaże się, że będzie on wyższy od tego w deklaracji, wówczas składka na kolejny okres wzrośnie. Zwłaszcza, jeśli pozostanie u tego samego ubezpieczyciela. Jednak w trakcie trwania umowy składka nie powinna ulec zmianie - tłumaczy Urszula Borowiecka.

Bez względu na to, ile kilometrów rocznie pokonujesz swoim autem, musisz wykupić dla niego ubezpieczenie OC. Tylko gdzie szukać atrakcyjnych ofert? Ubezpieczenie OC policzysz na mfind.pl. Dzięki temu będziesz miał pewność, że znalazłeś najtańsze oferty i zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.