OSP Dziemiany z nagrodą specjalną Bursztynowego Mieczyka 2017

poniedziałek, 4 grudnia 2017 r., 13:06
fot. internet/pomorskie.eu/Andrzej Kowalczys

Bursztynowe Mieczyki rozdane. Nagroda specjalna tegorocznej edycji trafiła do strażaków-ochotników z Dziemian. Druhowie zostali wyróżnieni głównie za działania związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy. W nagrodę otrzymali 5.000 zł.

Choć temat sierpniowej nawałnicy zniknął już z pierwszych stron gazet, wciąż pamięta się o tych, którzy nie szczędząc własnego czasu i sił ruszyli z pomocą poszkodowanym i przez wiele dni pracowali w pocie czoła usuwając skutki żywiołu. Mowa o strażakach-ochotnikach. A szczególne powody do dumy mają strażacy z OSP Dziemiany, którzy zostali laureatami nagrody specjalnej tegorocznej edycji Bursztynowego Mieczyka.

Bursztynowy Mieczyk to wyróżnienie przyznawane organizacjom pozarządowym i stowarzyszeniom. Jest swojego rodzaju docenieniem i uhonorowaniem działań sektora trzeciego. To prestiżowa nagroda przyznawana najaktywniejszym i najprężniej działającym organizacjom, które swoją pracą w sposób szczególny wpływają na lokalne środowisko i społeczność. Przyznawane jest od 1994 roku.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że otrzymaliśmy tę nagrodę. Jest to dla nas duże wyróżnienie i podziękowanie za działania związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy. Dziękujemy osobie, która zgłosiła nas do tej nagrody - przyznaje dh Piotr Nakielski, prezes OSP Dziemiany.

Do jednostki w nagrodę trafiło 5.000 zł. Środki te strażacy zamierzają przeznaczyć na zakup ubrań specjalnych typu nomex.

Dumy z wyróżnienia dziemiańskich strażaków nie kryje wójt gminy Dziemiany Leszek Pobłocki.

- Jestem dumny ze wszystkich sukcesów, jakie osiągają organizacje pozarządowe, a jeśli chodzi o sukcesy samych strażaków, w kontekście doświadczeń jakie nas napotkały minionego lata, to tym bardziej jestem dumny. Tego typu organizacje, które są też formą aktywności, są przede wszystkimi stróżami bezpieczeństwa, najbliższymi na naszym terenie. Wiadomo, że policja, państwowa straż pożarna, wszystkie struktury, które dbają o bezpieczeństwo są istotne, ale ta wywodząca się ze społeczeństwa lokalnego elita osób udzielająca pomocy innym, powinna być szczególnie honorowano i doceniana - podkreśla wójt Leszek Pobłocki.

Warto dodać, że wszystko wskazuje też na to, że w przyszłym roku strażacy z Dziemian otrzymają nowy wóz bojowy.

- Pewne jest to, że w przyszłym roku będziemy się starać o zakup nowego wozu bojowego dla OSP Dziemiany. Ambicją naszych strażaków, jak i nas jest to, by był to nowy wóz. Do projektu budżetu na 2018 roku zgłaszam zabezpieczenie kwoty 250.000 zł jako nasz wkład własny na ten cel. Prowadziłem już rozmowy z radnymi i jestem spokojny co do tego, że pozycja ta zostanie wpisana do przyszłorocznego budżetu - zaznacza wójt gminy Dziemiany, Leszek Pobłocki.

Laureaci Bursztynowego Mieczyka 2017:

Nagrody specjalne:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Fundacja Skansenu Pszczelarskiego
Marszałka Senatu RP: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym
Rzecznika Praw Obywatelskich: Helska Fundacja Sapere Aude
Stowarzyszenie Pomorskie w UE: Fundacja Społecznie Bezpieczni
Bursztynowego Katamaranu: gmina Szemud

Edukacja ekologiczna i ochrona środowiska: Stowarzyszenie Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling

Pomoc społeczna:
za wielosektorową współpracę na poziomie lokalnym w obszarze pomocy społecznej: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry Fosa, Teen Challenge Chrześcijańska Misja Społeczna
za całokształt działalności organizacji: Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie

Obywatelska Nagroda: Stowarzyszenie Kaszubianki

Debiut Roku: Fundacja Aktywnie do Przodu!

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.