Sezon grzewczy rozpoczęty. Cztery pożary - dwie osoby poszkodowane

poniedziałek, 4 grudnia 2017 r., 10:05
fot. internet/OSP Raduń

Aż przy czterech pożarach w miniony weekend interweniowali kościerscy strażacy. Poszkodowane w nich zostały dwie osoby. W Dziemianach i Wielu ogień objął składowany w piwnicy opały, w Szenajdzie od piecyka grzewczego zapaliła się konstrukcja budynku, z kolei w Liniewie najprawdopodobniej wskutek posługiwania się ogniem przez osobę małoletnią zapaliły się śmieci.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w piątek około godziny 18.50 w Dziemianach przy ulicy Potulickiej. Jak informuje zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie mł. bryg. Tomasz Holc, do pożaru doszło w kotłowni budynku mieszkalnego, a ogniem objęty był składowany w pomieszczeniu opał. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody celem ugaszenia pożaru i przewietrzeniu pomieszczeń. W akcji wzięli udział strażacy z JRG Kościerzyna, dwa zastępy OSP Dziemiany i OSP Raduń.

W sobotę około godziny 16.20 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Kościerzynie otrzymał z kolei zgłoszenie o pożarze w domu jednorodzinnym w Wielu.

- Po przybyciu na miejscu zdarzenia, wszystkie osoby znajdowały się poza budynkiem. Pożarem objęty był opał zgromadzony w kotłowni. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Podano prąd wody, aby ugasić pożar, a następnie przewietrzono pomieszczenia. W trakcie działań udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy właścicielowi budynku, który przed przybyciem strażaków w wyniku podjęcia próby samodzielnego ugaszenia pożaru, poparzył sobie dłoń. Po przybyciu karetki, został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego - podaje mł. bryg. Tomasz Holc.

Działania trwały dwie godziny. Brały w nich udział cztery zastępy strażaków z JRG Kościerzyna, OSP Wiele i dwa zastępy z OSP Karsin.

Kolejne dwa pożary miały miejsce w niedzielę. Po godzinie 7. strażacy interweniowali w Szenajdzie, gdzie od piecyka grzewczego zapaliła się konstrukcja budynku. Właściciel obiektu jeszcze przed przybyciem strażaków ugasił pożar.

- Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu obiektu oraz częściowym rozebraniu drewnianej zabudowy piecyka. Za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzono też miejsce pożaru - informuje wiceszef kościerskiej strażaków.

W akcji, która trwała około godziny, brały udział dwa zastępy JRG Kościerzyna, dwa zastępy OSP Wielki Klincz oraz OSP Wąglikowice.

Z kolei o 13.30 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze w Liniewie. W piwnicy jednego z budynków mieszkalnych płonęły śmieci. Poza ugaszeniem pożaru, strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie niepełnoletniej, która najprawdopodobniej podtruła się dymami pożarowi. Po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego, przekazano go pod jego opiekę.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyły dwa zastępy OSP Liniewo oraz JRG Kościerzyna.

Jak wynika ze strażackich statystyk, w sezonie grzewczym zwiększa się liczba pożarów. Stąd też straż pożarna przypomina o stosowaniu się do kilku zasad, które warto przestrzegać, by uniknąć pożaru od urządzeń grzewczych.

Pamiętaj:

- stosuj w budynku sprawdzone, dopuszczone do użytku na naszym rynku urządzenia i systemy grzewcze

- nie składuj materiałów palnych (opału, makulatury, palnych śmieci, szmat) obok pieca i innych urządzeń grzewczych

- nie przechowuj materiałów palnych oraz nie stosuj wykonanych z materiałów palnych elementów wystroju i wyposażenia wnętrz w odległości mniejszej niż 0,5m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100°C

- nie użytkuj elektrycznych urządzeń ogrzewczych i gazowych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym

- przed użyciem nowego urządzenia zapoznaj się z jego instrukcją obsługi i stosuj się do ujętych w niej zaleceń prawidłowej eksploatacji

- nie używaj uszkodzonych urządzeń grzewczych oraz w sposób niezgodny z instrukcją obsługi. Naprawę powierz wykwalifikowanemu serwisowi

- nie pozostawiaj urządzeń grzewczych bez nadzoru osoby dorosłej, jeżeli urządzenie nie jest przewidziane do samodzielnej pracy

- nie rozpalaj piecyków, kominków z zastosowaniem materiałów niebezpiecznych pożarowo, cieczy łatwopalnych

- stosuj do urządzenia grzewczego paliwo przewidziane dla niego w instrukcji, posiadające odpowiednią wartość opałową i konsystencję. Stosowanie niewłaściwego paliwa może uszkodzić piec, doprowadzić do rozszczelnienia przewodów spalinowych, może je zatkać a w konsekwencji nawet do pożaru, wybuchu czy zaczadzenia

- przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne poddawaj systematycznej kontroli, co najmniej raz w roku. Kontrole powinien przeprowadzać kominiarz posiadający stosowne kwalifikacje i uprawnienia do tego typu prac

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.