Gm. Karsin. Stawki podatku na 2018 rok. Będą obniżki i podwyżki

niedziela, 3 grudnia 2017 r., 08:32
fot. nadesłane/UG Karsin

Na sesji w połowie listopada Rada Gminy Karsin uchwaliła stawki podatków na 2018 r. Większość podatków pozostanie na niezmienionym poziomie w stosunku do bieżącego roku, będą także obniżki.

Nie wzrosną przede wszystkim podatki od budynków mieszkalnych, gospodarczych i gruntów oraz od budynków i gruntów związanych z działalnością gospodarczą, które dotyczą wszystkich mieszkańców gminy oraz firmy. Z uwagi na niesprzyjającą rolnikom w tym roku aurę, która w niektórych przypadkach uniemożliwiła zebranie z pól plonów Rada Gminy na wniosek wójta zadecydowała o obniżeniu o 16 proc. stawek podatku rolnego.

Kontrowersje wśród radnych partii Prawo i Sprawiedliwość tj. Kariny Cierzan-Czapiewskiej oraz Kariny Florek wzbudziła zasadność podwyżki o 1,97 proc. stawek podatkowych od budynków letniskowych oraz budynków na terenie ośrodków wypoczynkowych dla osób fizycznych i prawnych. Taką stawkę na 2018 rok określiło Ministerstwo Finansów.

W uzasadnieniu wójt zwrócił uwagę, że podwyżka wynosi 1,97 proc., co i tak jest niższe od planowanej na przyszły rok stopy inflacji. Ponadto wójt zwrócił uwagę, że osoby fizyczne prowadzące ośrodki letniskowe, czy wynajmujące domki letniskowe w większości płacą podatki tylko przez 3-4 miesiące w roku, kiedy deklarują prowadzenie działalności gospodarczej. Poza tym okresem płacą tylko 30 proc., wysokości stawki od działalności gospodarczej. Osoby prawne prowadzące ośrodki letniskowe czy wynajmujące domki letniskowe muszą płacić podatek od działalności gospodarczej przez cały rok. Jest to duża niesprawiedliwość wynikająca z zapisów ustawy podatkowej.

Ostatecznie podczas głosowania uchwały o wysokości stawek podatkowych na 2018 rok przy obecnych na sesji 12 radnych za przyjęciem głosowało ośmioro radnych, a radni partii Prawo i Sprawiedliwość podzielili się zdaniem (dwóch było przeciw i dwóch wstrzymało się od głosu).

nadesłane/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.