Przekraczanie prędkości wciąż największym zagrożeniem w Kościerskiem

wtorek, 28 listopada 2017 r., 07:42

Przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, czy nieprawidłowe parkowanie - to główne zagrożenia, które w minionych tygodniach mieszkańcy zaznaczali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Do tej pory w ramach tego narzędzia kościerska policja weryfikowała już ponad tysiąc zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W ostatnim czasie została ona zmodyfikowana. Poza zaznaczeniem zagrożenia, można też opisać problem.

- Pojawiła się bowiem możliwość dodawania zdjęć oraz krótkich opisów zgłoszeń. Zmiany także można zauważyć korzystając z mapy poprzez telefon komórkowy. Najważniejszą zmianą, która od niedawna pojawiła się na mapie, to możliwość dodawania do zgłoszenia krótkiego opisowego komentarza, o ograniczonej liczbie znaków. Opcja ta pomoże funkcjonariuszom w weryfikacji zgłoszenia - wyjaśnia asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

- Opis zagrożenia przyda się także w sytuacjach, gdy np. mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego. Obecnie, bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno dociec, czy skarga dotyczy zbyt krótkiego czasu zielonego światła na przejściu dla pieszych, oznakowania na drodze czy innych spraw. Podobnie jest ze zgłaszaniem niewłaściwej infrastruktury. Tutaj także cenne będą krótkie opisy. Tego typu problemy mogą też ilustrować zdjęcia, które po modyfikacjach będzie można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu mapy - dodaje.

Pod względem zgłaszanych przez mieszkańców zagrożeń nadal prym wiedzie przekraczanie dozwolonej prędkości. Przez minione dwa miesiące odnotowane 35 takich przypadków. Drugim najczęściej podnoszonym problem jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (20 zgłoszeń), zaś trzecim nieprawidłowe parkowanie (19).

- Mieszkańcy zgłaszali też akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nielegalne rajdy samochodowe, kłusownictwo czy wypalanie traw. Niektóre ze zgłoszeń dotyczyły także miejsc przebywania osób bezdomnych, aktywności osób żebrzących, a także np. znęcania się nad zwierzętami - uzupełnia asp. Piotr Kwidziński.

Jak dodaje, zdarzają się także absurdalne zgłoszenia, jak na przykład dzikie kąpielisko w centrum miasta, czy przekraczanie prędkości w miejscach, gdzie nie ma drogi.

- Obecnie, jak wskazują nasze dane, tego typu zgłoszenia są już marginalne - podsumowuje rzecznik kościerskiej policji.

Funkcjonariusze zachęcają do rozsądnego korzystania z mapy zagrożeń. Jak to uczynić? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.