Ratują życie, oddając krew. Podziękowania i odznaczenia dla kościerskich krwiodawców

niedziela, 26 listopada 2017 r., 12:34
fot. AL

Uratowali już niejedno życie, a chęć dzielenia się tym bezcennym darem, jakim jest krew, z roku na rok wzrasta. Mowa o kościerskich krwiodawcach, którzy jak pokazują statystyki, są najaktywniejszymi w Pomorskiem. Podczas dorocznej gali tradycyjnie podsumowano kolejny rok działalności oraz podziękowano tym, którzy bezinteresownie dzielą się cząstką siebie. Do najbardziej zasłużonych trafiły odznaczenia "Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

Ci, którzy bezinteresownie dzielą się płynem ratującym zdrowie i życie spotkali się w sobotę w kościerskiej "Budowlance" na dorocznym spotkaniu w ramach Tygodnia Honorowych Krwiodawców. Spotkanie było doskonałą okazją do podziękowania za dar krwi.

- Medycyna nie może obejść się bez krwi. Dotychczas nie udało się wyprodukować w sposób sztuczny lekarstwa zastępującego krew. Mamy wielu honorowych dawców, skromnych, cichych bohaterów. To wy, drodzy dawcy. Ludzie szczególnie zasłużeni, oddający krew od wielu lat. W imieniu biorców, a więc tych, którym uratowaliście życie i tych, którzy jutro będą potrzebowali krwi, składam wam serdeczne podziękowania. Wybiegając w przyszłość, przyjdzie czas, że choćby z racji wieku, nie będziecie czynnie uczestniczyć w oddawaniu krwi. Dlatego też w ostatnim czasie, szczególnie nasililiśmy akcje promocyjne wśród gimnazjalistów - mówiła Jadwiga Zwara, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Kościerzynie.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę być tu z wami, bo zawsze dobrze się czuję w gronie krwiodawców. Dlaczego? Po prostu są to bardzo dobrzy ludzie, a być wśród takich ludzi daje wielką satysfakcję. Zrobiliśmy statystyki krwiodawców i liczby donacji za 2016 rok. Okazuje się, że najwięcej donacji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, oddali mieszkańcy powiatu kościerskiego - ponad 5 proc. Najliczniejszą grupą wśród krwiodawców, prawie we wszystkich powiatach, jest młodzież w wieku 19 lat. Te dane cieszą bardzo, bo to oznacza, że idea honorowego krwiodawstwa jest dobrze odbierana wśród młodzieży i nasze działania przynoszą pozytywne efekty. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w promocję krwiodawstwa - podkreślał Wiktor Tyburski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Słów uznania w kierunku krwiodawców nie szczędziła też starosta kościerski.

- Jestem dumna z tego, że mieszkańcy powiatu kościerskiego przodują w statystykach pod względem ilości oddanej krwi. Jesteście ludźmi nie tylko o wielkim sercu, którym się dzielicie, ale też naszymi powiatowymi bohaterami. Dzięki wam grono ludzi może korzystać z tego dobrodziejstwa, jakim jest krew. Bardzo dziękuję wam za ten dar krwi. Jestem zaszczycona, że powiat kościerski ma tak wspaniałych, cudownych mieszkańców - akcentowała starosta Alicja Żurawska.

Jednym z punktów gali było też uhonorowanie zasłużonych krwiodawców. Aż do ośmiu z nich trafiło jedno z najwyższych odznaczeń - Medal "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu", a więc odznaczenie nadawane przez ministra zdrowia osobom, które oddały co najmniej 20 litrów krwi.

Szczególne podziękowania trafiły też na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie dla strażaków walczących ze skutkami sierpniowej nawałnicy oraz starosty kościerskiego.

Lista uhonorowanych krwiodawców:

Odzaczeni Odznaką "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu"zostali:
Piotr Bielawa
Dariusz Jereczek
Piotr Klawikowski
Sławomir Kulaszewicz
Adrian Lila
Sławomir Redzimski
Tomasz Redzimski
Stanisław Smentek

Odznaką "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" odznaczeni zostali:
Radosław Zwara - KP PSP Kościerzyna
Łukasz Templer - OSP Nowa Karczma
Paweł Skwierawski - KP PSP Kościerzyna, OSP Lipusz
Dawid Miłto - OSP Łubiana
Paweł Skwierawski - OSP Łubiana
Sylwia Wysocka
Bogdan Kliniewski
Mateusz Kowalski
Robert Leszczyński
Radosław Ossowski
Aleksandra Brzuchalska
Łukasz Skwierawski
Mateusz Zaborowski
Dariusz Wdowiak
Mateusz Fiałkowski
Piotr Wendt

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.