Ruch pasażerski na trasie kolejowej Czersk-Karsin-Kościerzyna zostanie wznowiony?

czwartek, 23 listopada 2017 r., 10:29
fot. nadesłane/UG Karsin

Przez okres letni w 2018 roku ruch pasażerki na trasie Bydgoszcz-Gdynia przez Karsin, Bąk i Kościerzynę ma zostać wznowiony. Ma być to program pilotażowy, który ma wskazać, czy istnieje zainteresowanie takimi kursami wśród mieszkańców, jak i turystów.

Wznowienie w 2018 roku ruchu pasażerskiego na linii nr 215 Czersk-Karsin-Bąk-Kościerzyna było przedmiotem ubiegłotygodniowego spotkania w Karsinie. Odbyło się ono z inicjatywy posła Stanisława Lamczyka oraz marszałka Mieczysława Struka. Wzięli w nim udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, powiatów kościerskiego i chojnickiego oraz samorządów z Karsina, Czerska, Starej Kiszewy i Kościerzyny.

Podczas spotkania przedstawiono założenia programu pilotażowego, w ramach którego w sezonie letnim wznowiony zostanie ruch pasażerski na trasie Bydgoszcz-Gdynia.

- W ramach pilotażu planuje się w okresie długiego weekendu majowego (28 kwietnia - 3 maja) i sierpniowego (13-17 sierpnia) oraz wszystkie soboty i niedziele w okresie od 23 czerwca do 9 września uruchomienie dwóch par połączeń na trasie Bydgoszcz-Gdynia przez Czersk, Karsin, Bąk i Kościerzynę. Pilotaż pokaże jakie jest zainteresowanie podróżnych w sezonie turystycznym, a także zapobiegnie planom PLK likwidacji dworców i przystanków kolejowych - informuje karsiński samorząd.

Zgodnie ze wstępnych rozkładem jazdy pociągi do Gdyni wyruszą z Bydgoszczy o godz. 6.36 (o 10.58 w Gdyni) oraz 14.41 (w Gdyni o 18.35), natomiast z Gdyni do Bydgoszczy będzie można wyruszyć o 7.27 (o 11.47 w Bydgoszczy) oraz 15.36 (o 20.01 w Bydgoszczy). Jak przekazali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku połączenia na trasie Bydgoszcz-Kościerzyna będą realizowane przez
spółkę Arriva RP, natomiast na trasie z Kościerzyny przez SKM Trójmiasto.

- Głównym celem pilotażu jest umożliwienie mieszkańcom Trójmiasta oraz Bydgoszczy dojazdu koleją na wypoczynek w malownicze rejony południowych Kaszub, a mieszkańcom gmin Czersk, Karsin i Stara Kiszewa do Trójmiasta czy Bydgoszczy. Samorządy zadeklarowały udział finansowy w wysokości 60 proc. (po 7.000 zł na każdy samorząd) wartości dopłaty do kosztów połączeń - podkreśla Urząd Gminy w Karsinie.

Warto także dodać, że poseł Stanisław Lamczyk wystąpił o włączenie linii Czersk-Karsin-Bąk do planu elektryfikacji. Jeśli wniosek ten zostanie zweryfikowany pozytywnie, elektryfikacja linii może nastąpić do 2022 roku wraz z pracami przy linii Bydgoszcz-Kościerzyna.

AL
info. UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.