Kiedy warto skierować osobę na odwyk alkoholowy?

środa, 22 listopada 2017 r., 09:00
fot. nadesłane

Od okazjonalnego picia do alkoholizmu droga jest bardzo krótka. Cienką granicę można także zauważyć między uzależnieniem a zapijaniem smutków. Choć często nam się wydaje, że mamy pełną kontrolę nad piciem, realia okazują się inne. Jak rozpoznać moment, kiedy należy udać się na odwyk alkoholowy?

Co mówią statystyki?

Statystyki dotyczące alkoholu w Polsce nie pozostawiają na nas suchej nitki. Szacuje się, że na jednego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 12 litrów czystego alkoholu. A stąd niezwykle krótka i często niezauważalna droga do uzależnienia. Mało tego! Po napoje wyskokowe sięgają także kobiety w ciąży. Mowa nawet o 30% takich przyszłych mam! Alkohol towarzyszy też ponad 80% nastolatków w wieku 15 i 16 lat, siejąc ogromną destrukcję w ich młodych organizmach.
Niestety także wielu kierowców nie idzie po rozum do głowy i wsiada za kółko będąc pod wpływem alkoholu. Pomimo wielu kampanii społecznych, akcji policji i liczbie zabitych, rozsądek schodzi na drugi plan, gdy w grę wchodzi alkohol. W Polsce natomiast liczbę populacji uzależnionej od alkoholu szacuje się na 4,4% populacji starszej niż 15 lat.

Jak rozpoznać objawy alkoholizmu?

Alkoholizm początkowo objawia się bardzo niepozornie. Często nie widzimy granicy pomiędzy dobrą zabawą, luźnym stylem życia a uzależnieniem. Z pewnością powinna nas zaniepokoić bardzo silna potrzeba ciągłego spożywania alkoholu. Często łączy się z tym utrata zdolności kontrolowania picia, czyli wymuszanie kolejek, trudności z zakończeniem picia, brak umiejętności powiedzenia stop w odpowiednim momencie. Początek alkoholizmu można rozpoznać także, gdy zaniedbuje się inne sfery życia, by móc sięgnąć po alkohol, zwiększona tolerancja na napoje wyskokowe, zaburzenia snu, rozszerzenie źrenic, wysuszone śluzówki, wymioty, częste biegunki czy drażliwy nastrój. Niestety w przypadku uzależnienia alkohol staje się lekiem na smutek czy frustrację. Częste luki pamięciowe po piciu alkoholu, tzw. picie na klin pomagające wyleczyć skutki kaca, czy spożywanie alkoholu w momentach niedozwolonych powinny nas szczególnie zaniepokoić.

Mówi się, że gdy zauważymy u danej osoby przynajmniej trzy z powyższych objawów, możemy mówić o rozpoczęciu choroby alkoholowej. W tym momencie wszystkie dzwony powinny być na alarm, by nie pozwolić na postęp w chorobie.

Czym jest odwyk alkoholowy?

Odwyk alkoholowy jest szeregiem działań, które mają na celu pomoc osobie uzależnionej w walce ze swoją chorobą. Jest to kompleksowa terapia alkoholowa, skupiająca się na uświadamianiu destrukcyjnej roli alkoholu w organizmie człowieka i życiu w społeczeństwie. Nad skutecznością terapii czuwają specjaliści - terapeuci o odpowiednich kwalifikacjach. Pobyt w ośrodku uzależnionym nie musi wiązać się z niewygodami oraz wątpliwymi warunkami. Istnieją prywatne ośrodki uzależnień, wśród których prym w województwie pomorskim wiedzie Ośrodek Leczenia Uzależnień WANT. Placówka położona jest w Brodnicy Dolnej, w malowniczym otoczeniu natury. To doskonałe miejsce, by w ciszy, komforcie i dyskrecji podjąć walkę ze swoimi słabościami. Oprócz przynoszącej widoczne skutki terapii, pacjenci mają do dyspozycji kameralny dom z wygodnymi pokojami i smaczną kuchnią. To idealna przestrzeń, pełna spokoju i wzajemnego zaufania.

Szybka reakcja na pojawiające się coraz wyraźniej objawy alkoholizmu pozwala uniknąć postępu choroby oraz umożliwia zaprzestania destrukcji życia w społeczeństwie.

Dane Ośrodka Leczenia Uzależnień:
Brodnica Dolna 24c
Tel: 785-966-565
E-mail: wantterapia@gmail.com
www.osrodek-leczenia-uzaleznien.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.