Grypa już atakuje - to ostatni dzwonek, by się zaszczepić

czwartek, 16 listopada 2017 r., 11:39
fot. internet/www.wsse.gda.pl

Wirus grypy corocznie w sezonie zachorowań atakuje tysiące osób. Od września odnotowano już około 170 tysięcy przypadków grypy i zachorowań grypopodobnych. Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed chorobą jest szczepienie. Najlepiej to zrobić jeszcze w listopadzie, przed szczytem zachorowań.

Zgodnie z danymi Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, od 1 września do 7 listopada na Pomorzu zanotowano już 169.629 zachorowań na ostre infekcje układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń/rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. 18.489 przypadków odnotowano od 1 do 7 listopada.

Grypa to wirus, który atakuje nagle, towarzyszą jej takie objawy jak wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C), złe samopoczucie, ból głowy, ból mięśni, towarzyszą jej kaszel, ból gardła czy duszność.

Grypą można się zarazić drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle bądź przez kontakt bezpośredni (takie czynności jak zakrycie ust ręką przy kichaniu czy kasłaniu powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem). Zakażone wirusem osoby dorosłe zarażają nim przez 3 do 5 dni od momentu wystąpienia objawów, dzieci natomiast nawet przez 10 dni.

Jedną z najskuteczniejszych, zdaniem specjalistów, metod zabezpieczenia przed chorobą jest szczepienie. Do szczepienia zachęcają Ministerstwo Zdrowia i Inspektorat Sanitarno-Epidemiologiczny. Na grypę powinien zaszczepić się każdy, kto chce uniknąć zachorowania. Ministerstwo Zdrowia zachęca, by w szczególności zaszczepić zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia (zwłaszcza te od 6 do 60 miesiąca życia). Powinny to uczynić również osoby w wieku powyżej 55 lat, chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego, osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności (np. po przeszczepach, zakażeni HIV) i chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego, osoby chore na cukrzycę, a także kobiety w ciąży lub planujące ciążę.

Warto pamiętać, że niedoleczona grypa może prowadzić do groźnych powikłań m.in. zapalenia płuc, zapalenie opon mózgowych czy mięśnia sercowego, które mogą prowadzić nawet do utraty życia. Koszt szczepionki to około 30-35 zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.