Skuteczne sposoby na czysty dywan

wtorek, 14 listopada 2017 r., 15:17
fot. nadesłane

Dywany dodają przytulności każdemu pomieszczeniu. Pełnią także funkcję praktyczną, chroniąc nasze stopy przed chłodem, a podłogę przed zniszczeniem. Aby dywany dobrze się prezentowały i stanowiły ozdobę naszego mieszkania, należy o nie odpowiednio dbać. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które nam w tym pomogą.

Odkurzanie

To podstawa pielęgnacji każdego dywanu. Odkurzanie usuwa zewnętrzną warstwę kurzu i zabrudzenia gromadzące się na powierzchni dywanu, takie jak sierść, piasek, czy okruchy. Odkurzamy tym częściej, im intensywniej dywan jest użytkowany. W domach, w których mieszkają małe dzieci lub zwierzęta dywany najlepiej czyścić codziennie. W pozostałych przypadkach powinno wystarczyć odkurzanie dwa-trzy razy w tygodniu. W przypadku dywanów z długim włosem lepszym rozwiązaniem może okazać się regularne trzepanie. Zimą można położyć dywan na czystym śniegu włosiem do dołu i wytrzepać go w tej pozycji.

Usuwanie plam

Tak jak w przypadku ubrań, im świeższa plama, tym łatwiej usunąć ją z powierzchni dywanu. W związku z tym czyszczenia najlepiej nie odkładać na później. Jeśli zapierzemy zabrudzenie bezpośrednio po tym, jak się pojawi, szanse na to, że uda nam się go pozbyć są zdecydowanie większe. Jeśli będziemy z tym zwlekać, zabrudzenia mogą wniknąć wgłąb włókien dywanu, a ich usunięcie będzie wymagało zastosowania silnych środków, które mogą nawet uszkodzić dywan. Przy usuwaniu świeżych plam najlepiej sprawdzają się domowe środki. Do najpopularniejszych należą roztwór płynu do mycia naczyń, soda oraz ocet. Są tanie i powszechnie dostępne, a radzą sobie z większością zabrudzeń.

Pranie

Istnieje kilka sposobów prania dywanów. Nasze mamy i babcie zazwyczaj prały dywany ręcznie, co wymagało sporo czasu i wysiłku. Obecnie bardzo popularne są odkurzacze piorące, z pomocą których można wyprać dywan we własnym domu. Należy jednak mieć na uwadze, że takie pranie wymaga wprawy. W przeciwnym razie na dywanie mogą pojawić się nieestetyczne zacieki, które z pewnością nie dodadzą mu uroku. Jeśli do tej pory nie praliśmy dywanu samodzielnie, lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. W internecie pod hasłem pralnia gdańsk można znaleźć liczne firmy oferujące tego typu usługi. Pranie dywanów przez fachowców nie kosztuje dużo, a zapewnia zdecydowanie najlepsze efekty. Warto zdecydować się na taką usługę przynajmniej dwa razy do roku.

W pielęgnacji dywanów kluczowe znaczenie ma regularność. Jeśli wszystkie wymienione wyżej metody będziemy stosować systematycznie, nasz dywan będzie się świetnie prezentował, a jego wygląd nie zmieni się, mimo upływu czasu.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.